24 Mayıs 2015

Cannes'da Neler Oluyor? #3

 
PALME D’OR
Altın Palmiye için Youth, The Assassin ve Carol arasında bir çekişme yaşanacağını tahmin ediyoruz. Ancak yarışmanın bizce en iyi filmi Son of Saul da bir ilk film olmasına rağmen, sürpriz yapıp bütün hesapları yerle bir edebilir.
 
Beklenen sonuç: Youth
Şansı yüksek: The Assassin
Belki: Carol
İdeal bir dünyada: Son of Saul 
 
GRAND PRIX
Grand Prix’nin neticesi, Altın Palmiye’yi hangi filmin aldığına göre şekillenecek elbette. Ancak Son of Saul’un bir ilk film olarak Grand Prix alması diğerlerine göre çok daha muhtemel.    
 
Beklenen sonuç: Son of Saul
Şansı yüksek: The Assassin
 
EN İYİ YÖNETMEN
Eğer The Assassin Altın Palmiye’yi ve Grand Prix’yi alamazsa, En İyi Yönetmen ödülü için şansı en yüksek aday Hou Hsiao-hsien. Aynı durum Son of Saul’un yönetmeni László Nemes için de geçerli. Todd Haynes’in de bu kategoride şansı olduğunu hatırlatalım.
 
Beklenen sonuç: Hou Hsiao-hsien
Şansı yüksek: László Nemes
Belki: Todd Haynes
 
JÜRİ ÖDÜLÜ
Şu noktaya kadar Carol’ı Altın Palmiye dışında bir kategoriye dahil etmedik. Ancak Todd Haynes’in filminin ödül almadan festivali kapaması imkansız. Altın Palmiye ya da Grand Prix alamazsa, en azından Jüri Ödülü alacağını tahmin ediyoruz. Aynı şekilde Nanni Moretti’nin filmi Mia madre’nin de bu kategoride şansı olabilir. Diğer yandan Altın Palmiye veya Grand Prix alamazlarsa, o kategorilerde şansı olan başka filmler de (Youth, The Assassin, Son of Saul) hesaba katılmak zorunda.
 
Beklenen sonuç: Carol
Şansı yüksek: Mia madde
 
EN İYİ KADIN OYUNCU
Bu kategorideki çekişme, Cate Blanchett (Carol), Zhao Tao (Mountains May Depart) ve Marion Cotillard (Macbeth) arasında. Cate Blanchett’in şansının yüksek olduğunu belirtmek gerek. Gerçekten ödülü hak eden isim ise Zhao Tao.
 
Beklenen sonuç: Cate Blanchett
Belki: Marion Cotillard
İdeal bir dünyada: Zhao Tao
 
 
EN İYİ ERKEK OYUNCU
Bu ödül için Michael Caine (Youth) ve Vincent Lindon (La loi du marché) kapışıyor. Ama Son of Saul’un başrolündeki Géza Röhrig’in ödülü alması bizi sevince boğar.
 
Beklenen sonuç: Michael Caine
Şansı yüksek: Vincent Lindon
İdeal bir dünyada: Géza Röhrig
 
EN İYİ SENARYO
En İyi Senaryo için The Lobster en akla yakın tahmin. Ama Nanni Moretti’nin Mia madre’si de sürpriz yapabilir.
 
Beklenen sonuç: The Lobster
Belki: Mia madre
 
Selin Gürel
 

ETİKETLER: 68. CANNES FİLM FESTİVALİ , CANNES 2015 , SİNEMA , SANAT