20 Haziran 2014

Bu sergide Gaultier’in mankenleri gerçekten konuşuyor

Londra’nın merkezinde yer alan Barbican Center’da açılan ve 25 Ağustos’a kadar devam edecek olan Jean Paul Gaultier sergisi gezenleri ilk başta biraz ürkütebilir. Neden derseniz, sergi alanına yerleştirilen 100 kadar cansız manken yüzlerine yansıtılan projeksiyonlar vasıtası ile ansızın izleyicilere göz kırpmaya ya da konuşmaya başlıyor. Ama bu sizi korkutmasın, sergi bir süre sonra bir moda defilesinden çok daha zevkli hale geliyor bile.

Gaultier’in, kariyerine başladığı 1970’lerden bugüne kadar tasarladığı 165 kostüm ve aksesuarı bir araya getiren sergi tam anlamıyla interaktif bir defile. İster Gaultier’in kopyası olan bir mankenden onun hikayesini dinliyor, ister runway'de dolaşan tasarımları görüyor ya da oturup bir köşede modacının pop-kültürde yarattığı esintiler gösteren TV şovları ya da müzik kliplerini izliyorsunuz. Her biri bir sanat eserini andıran kostümler, tarihleri ve kimin giydiği bilgisiyle sergide yerini alırken, duvarlarda da Cindy Sherman ve David LaChapelle gibi moda ile sanatı bir araya getirmiş fotoğrafçıların JPG’den esinlenerek yaptığı işleri görmek mümkün. Videoyu izlemek için tıklayın.

Madonna, Pedro Almodovar, Naomi Campbell ve Kylie Minogue gibi ünlü isimler tarafından giyilen ve ikonlaşmış JPG tasarımlarının yanında, modacının ilham aldığı isimleri de içeren sergi görülmeye değer, Londra’ya yolu düşenler kaçırmasın deriz!

 

Işıl Eğrikavuk / Londra

İlgili Başlıklar