07 Kasım 2014

Bi Nevi

YAZI: BELKIS BOYACIGİLLER VE ÖZGE ŞEN

Bizler, Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen

Ne Yaparız?

Karaköy Karanlıkfırın sokakta Bi Nevi adında bir kafemiz bulunuyor. Bitkisel bazlı beslenme prensibine olan inancımızla yola çıktık. Vegan seçenekleri de barındıran ancak asıl olarak sağlıklı besin seçenekleri sunma hedefindeyiz. ‘Whole foods’ diyeti yani kullandığımız malzemenin tüm besin değerlerinden yararlanarak yaratımlarda bulunuyoruz. Bunun için de GDOsuz organik tofu, kinoa gibi yüksek lifli tahıllar ve avokado ve ceviz/badem gibi doğal yağlarından faydalanabildiğimiz ürünleri yoğunlukla kullanıyoruz.

Bu ay, favori içeriklerimizin bir kısmı hakkında, beslenme konusunda yararlı olabilecek genel bilgileri paylaşıp, bu malzemeleri kullanarak sizlerin de evinizde deneyebileceğiniz tarifleri sunmak istiyoruz.

Ve bugünkü tarifimiz de avokado üzerine! 

Belkıs der ki:  Kalifornia’da büyüdüğüm için avokadonun ailemizin mutfağında hep onemli bir yeri olmustur. Özellikle evdeki partilerin vazgeçilmezi annemin meşhur Guakomole dip sosu...Bitkisel bazli beslenmeye başladiktan sonra yemeklerimdeki süt ürünü ve peynir eksikliğini avokadodan elde ettiğim kremamsi tat ve kıvam ile kompanse ettim çoğunlukla. Avokado yoğun lifli düşük karbonhidratli ve kolesterol içermeyen bir meyve oldugu icin beslenmemde önemli bir yer tutuyor. Yağ oranının yüksek olması sizi korkutmasın çünkü bu tipteki yağlar vücudumuz için yararlı yağlar listesinde bulunuyor, işlenmiş yağ yerine meyve ve sebzelerden aldiğiniz yaği her zaman tercih edebilirsiniz.

Özge der ki: Besin değerlerini dikkate alarak beslenmeye başladiğinizda bazı ürünler altın gibi parlamaya başlıyor gözünüze, avokado da bunlardan biri... Bu kadar harika bir lezzetin ayni zamanda sağlığımız için de faydalı olduğunu bilmek onu bu özel içerikler sınıfına sokuyor sanırım…

Genel Bilgi: Avokado Turkiye’de 1970’lerin ortalarından beri üretilmekte. Avokadoyu artik Macrocenter gibi lüks süpermarketlerin haricinde toptan satiş yapan Metro ve Dia gibi marketlede de bulmak mümkün. Bazi donemlerde olgunlaşmış avokadoyu perakende bulmak zor olabiliyor. Sert ve henüz olgunlasmamis olanlardan almaniz durumunda gazete ya da kesekağıdına sararak karanlık bir yerde beklettiğinizde 5-6 gün içerisinde kullanima hazir kivama geliyor. Biz genellikle olgunlaşmış ve kullanıma hazır avokado alımı yapıyoruz. Bunun için de size harika bir haberimiz var, Kasım ortasından itibaren “gurme avokado, yemeye hazir” etiketiyle satilan Haas çeşidi avokadolari marketlerde bulabileceksiniz.

Bizim de favorimiz olan bu tip avokadolarin olgunlaşmış olmaları için yumuşak olmalari gerekmiyor. Seçiminizde dikkat etmeniz gereken şey sapini kolayca kopartabiliyorsaniz tam olgunluğa eriştiği ve kullanıma hazır olduğu anlamına gelmesi.

Avokadoyu bir dilim kizartılmış tost ekmeğinin üzerine sürerek harika bir kahvalt hazirlayabileceğiniz gibi, smoothie’nizin içine koyarak daha kremamsı bir kıvamı elde etmek için kullanabilirsiniz. Bunun haricinde bir cok salata sosu ve dip sos çeşitleri yaratmak için de önemli bir içerik olduğu aklımızda bulunsun.

AVOKADOLU PESTO SOS

4 porsiyon için

-    1 olgun avokado

-    4 tatlı kaşiği Bragg’s ya da Red Star markasi nutritional yeast (Vegan degilseniz tabii ki parmesan peyniri kullanabilirsiniz. Biz nutritional yeast’i tercih ediyoruz.)

-    1 su bardagi çiğ kaju fistiği (4-5 saat suda bekletilmis ya da 10 dakika suda kaynatilmis, yumusasinlar diye)

-    1/2 su bardagi şekersiz soya sütü

-    30 gr taze fesleğen

-    1/4 limonun suyu

-    1/2 tatli kasiği tuz

-    3 diş sarımsak

Tüm malzemeleri robot ya da blender’a koyunuz ve sos kremamsı kıvama gelene kadar çekiniz. Sonra makarna tercihinizle karıştırıp yiyebilirsiniz. Lifli ve doyurucu bir seçenek olması nedeniyle biz kabak makarnasını tercih ediyoruz.

Afiyet olsun! 

ETİKETLER: GURMEBLOG , Bİ NEVİ , BELKIS BOYACIGİLLER , ÖZGE ŞEN , GURME , LEZZET