28 Temmuz 2017

''Ben De Buradayım'' Diyen Kadınların Belgeseli

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

kıvılcım akay

Türkiye'nin ilk moda belgeseli "Modanın 100 Yılı" ve savaş mağduru çocukların barış isteğini konu alan "Dileğim Barış Olsun" belgesellerinin yönetmeni Kıvılcım Akay, üçüncü belgesel projesi olan "Ben De Buradayım"ın Senegal çekimleri için tekrar kamera arkasına geçiyor. Kitlesel fonlama sitesi Fongogo üzerinden bir kampanya başlatan yönetmen, belgeseli dayanıştıkça güçlenen ve tüm zorluklara rağmen hayallerinden vazgeçmeyen kadınlara ithaf ediyor.

Laleli'de bir tekstil firmasında çalışan Senegalli göçmen Amina'nın hayatı ve model olma hayallerini anlatan belgesel, göçmen-mülteci kadınların yaşamına ve "var olma" isteklerine yakından tanıklık edecek. Konunun kendisi her ne kadar trajedik olsa da, trajedinin değil umudun belgeseli olacağını söyleyen Akay’ın bir başka umudu da bir anne olan Amina’yı 2 yıldır görmediği kızına kavuşturmak.

Ben De Buradayım

Güçlü bir empati duygusuyla yola çıkılan belgesel, Türkiyeli kadınlarla, göçmen-mülteci kadınları bir araya getirerek, kadın dayanışmasına yeni bir perspektiften bakmamızı sağlıyor. Antalya Film Forum'da En İyi Belgesel Pitching ödülü ve Kültür Bakanlığı Belgesel Yapım desteği alan belgesel, geçtiğimiz aylarda DocsBarcelona'ya seçilen tek Türk belgesel projesi oldu. Projenin mentorluğunu Nuri Bilge Ceylan'ın yapımcısı Zeynep Özbatur Atakan sürdürürken, moda sahnelerinin danışmanılığını ise tasarımcı Aslı Filinta yapmaktadır.  

Türkiye prömiyeri Antalya Film Fsetivali’nde olacak belgeselin, dünya prömiyerinin Berlin Film Festivali’nde yapılması hedefleniyor. Prömiyerinin 2018 ortalarında gerçekleştirilmesi planlanan "Ben de Buradayım" belgeselinin Senegal çekimlerinin yapılabilmesi adına Fongogo üzerinden açılmış kampanyaya destek olabilirsiniz. fongogo.com/Project/ben-de-buradayim---belgesel

ETİKETLER: BEN DE BURADAYIM , ASLI FİLİNTA , KIVILCIM AKAY