23 Temmuz 2019

Arter'in Yeni Sanat Ajandası Açıklandı

YAZI: ZEYNEP GÜR

arter

Arter, Dolapdere'deki en güncel lokasyonunda Eylül ayından itibaren farklı sanat disiplinlerini geniş kitlelerle buluşturmaya hazırlanıyor. Arter'in sanat gündeminin belkemiğini oluşturacak Arter Koleksiyonu'ndaki 1350'yi aşkın yapıt şimdiden kendi sırasını bekliyor. 1960'lı yıllardan günümüze uzanan coğrafik bir serüveni, resim, heykel, fotoğraf, video, film, enstalasyon, ses, ışık ve performans gibi çeşitli sanat boyutlarında masaya yatıran Arter Koleksiyonu, yaz ajandanızın gündeminden düşmeyecek. 

arter

Eserler arasındaki tematik, zamansal ve coğrafi diyalogları da kapsayan geniş kapsamlı bir koleksiyona imza atmaya hazırlanan Arter, araştırmacılar ve küratörler için olduğu kadar ziyaretçiler için de ilham verici bir kaynak oluşturacak. Arter'in kendi koleksiyonu dışında eş zamanlı yer alacak yedi sergi bulunuyor. Saat Kaç? ve Kelimeler Pek Gereksiz başlıklı grup sergileri, Altan Gürman kişisel sergisi ve Rosa Barba’nın Gizli Konferans başlıklı yerleştirmesinin yanı sıra; Ayşe Erkmen’in Beyazımtırak, İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu ve Céleste Boursier-Mougenot’nun offroad, v2 isimli kişisel sergileri sanatseverlerle buluşacak. 

arter

Arter’in programında sergilerin yanı sıra sahne sanatlarından klasik, çağdaş ve elektronik müziğe, filmden performans sanatı ve dijital sanatlara kadar pek çok disiplinin yenilikçi örnekleri sunulacak. Başka kurumlarla işbirliği de yaparak farklı disiplinleri buluşturan yapıtlar ve projeler geliştirecek olan Arter, etkinlik programında tüm sanat disiplinlerinin özgün örneklerine yer verecek. İlk sezondaki etkinlikler kapsamında bir performans programı da yer alırken, etkinlikler yalnızca Sevgi Gönül Oditoryumu ve gerek gösteriler gerekse sergiler için esnek bir altyapı sunan performans salonu Karbon ile sınırlı kalmayıp binanın farklı alanlarına yayılacak.

Film Programı dahilinde ise haftalık düzenli film gösterimlerinin yanı sıra üç aylık süreçlerde tema ve yönetmen odaklı retrospektifler, söyleşi ve paralel etkinliklerle zenginleştirilmiş gösterimler gerçekleşecek. Dolapdere'nin sanatsal kişiliği Arter'e Eylül ajandanızda şimdiden yer ayırın.  

ETİKETLER: ARTER , ÇAĞDAŞ SANAT , SERGİ