23 Mayıs 2019

Ara Güler Fotoğraflarının Yeni Evi Paris

YAZI: ZEYNEP GÜR

ara güler sergi

Ara Güler'in ölümsüz kareleri tüm dünyaya yayılmaya kaldığı yerden devam ediyor. Ara Güler Sergisi'nin ikinci durağı Paris'teki Polka Galeri. Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Ara Güler Sergisi”, geçen yıl aramızdan ayrılan usta foto muhabir Ara Güler'in eserlerini sanat başkentlerine taşıyor. Ana eksenini Ara Güler'in fotoğraflarının oluşturduğu sergide, Anadolu coğrafyasından Jean Renoir'a, Nazım Hikmet'ten Aşık Veysel'e kadar uzanan tarihi portreler seçkisi de yer alıyor. 

Nisan ayında Londra'nın önemli sanat duraklarından Saatchi Galeri’de düzenlenen ve büyük ilgiyle karşılanan Ara Güler Sergisi'nin bir sonraki durağı Paris'teki Polka Galeri. Conde Nast Traveler tarafından Londra’da gidilecek en iyi 10 etkinlik arasında gösterilen Ara Güler Sergisi, bugünden itibaren 15 Haziran tarihine kadar kapılarını sanatseverlere açacak. 

O, dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısı arasında gösterilen ikonik bir isim, öyle ki "Master of Leica" unvanını öteki türlü taşıyamazdı. 1950 yılından beri fotoğrafla yakın temas halinde olan usta fotoğrafçnın kariyerine ışık tutan sergi, Paris'ten sonra sırasıyla Kyoto, New York, Roma ve Mogadişu'yu ziyaret edecek. Eğer yolunuz 15 Haziran'a kadar Paris'e düşerse, Ara Güler'in ikonik fotografik hafızasından izler taşıyan bu sergi mutlaka kültür ajandanızda olsun. 

ETİKETLER: ARA GÜLER , SERGİ , ARA GÜLER , POLKA GALERİ , LONDRA SAATCHİ GALERİ