28 Kasım 2020

Audrey Hepburn’ün İkonik Kedi Gözü Makyajı

YAZI: TİSH WEİNSTOCK

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Audrey Hepburn
Getty Images

Konu kedi gözü makyajı olduğunda, Audrey Hepburn’den ilham almanız yeterli. Vogue’un makyaj sanatçısı Celia Burton, “ Onun, Tiffany vitrinini inceleyen badem gözleri kuyruklu bir eyeliner ve kusursuz ayrılmış kirpiklerle belirginleştirilmişti.” diye anlatıyor ve devam ediyor “Yirmi beş yıldır aktrisin makyajını yapan Antonio de Rossi’nin ölümünün ardından Audrey, başka kimseyle çalışmak istemediğini söylemişti. Bu kariyerinde büyük rol oynayan makyaj sanatçısına tam bir saygı duruşuydu. Bir efsaneye göre de Rossi, makyajı maskarayla tamamladıktan sonra Hepburn’ün gözlerini belirginleştirmek için bir çengelli iğne yardımıyla kirpiklerini tek tek ayırırdı.”

30 Kasım’da yayınlanacak yeni belgeseli bize Audrey Hepburn’ün herkesi gölgede bırakan güzelliğini yeniden hatırlatmaya hazırlanıyor. 2018 McQueen belgeseliyle BAFTA’ya aday gösterilen ekip tarafından hazırlanan “Audrey”, aktirsin kırmızı halı ışıltısının ardında yaşadığı psikolojik süreçten bahsederken, oğlu Sean Hepburn Ferrer, Givenchy’nin artistik direktörü Clare Waight Keller ve Tiffany & Co'nun tasarım direktörü John Loring gibi röportajlara da yer veren samimi bir anlatımla karşımıza çıkıyor.

Vogue’un makyaj sanatçısı Celia Burton ise belgeselden ilhamla Audrey Hepburn’ün ikonikleşen kedi göz makyajını nasıl uygulayacağınızı adım adım anlatıyor.

Audrey Hepburn

Doğru noktayı belirlemek için likit eyeliner kullanın
Eyeliner’ı tam karşıya bakarak ve çenenizi biraz aşağı indirerek sürün. Göz şeklinizi de düşünerek likit eyeliner’la kuyruğu bitireceğiniz yere bir işaret koyun. Audrey Hepburn etkisi yaratmak için sonunu keskin ve kıvrık olarak 45 derecelik bir açıyla tamamlayın.

Göz boyunca bir çizgi çekin
Başınızı biraz geriye yatırın ve eyeliner’ı kirpiklerinize yakın duracak şekilde içten başlayarak çekin. Yanınızda bir parça pamuk ve makyaj çıkartıcı bulundurmayı da ihmal etmeyin. 

Noktaları birleştirin ve kalınlaştırın
Gözün dış kısmına ulaştığınızda durun, yeniden karşıya bakın ve belirlediğiniz noktaları birleştirin. Uyguladığınız eyeliner’ı kalınlaştırabilir veya ince bırakabilirsiniz sadece 45 derecelik açıyı koruduğunuzdan emin olun. Eğer daha yumuşak ya da buğulu bir görüntü tercih ediyorsanız kalem jel-liner'la da aynı yöntemi izleyip bitiş noktasını far fırçasıyla dağıtabilir ve bir kulak çubuğu yardımıyla etrafını temizleyebilirsiniz.

Maskara ile makyajınızı tamamlayın
Antonio de Rossi’nin çengelli iğne taktiğini tamamen unutarak, maskarayla kirpiklerinizi belirginleştirin ve makyajınızı bitirin

 

 

 

ETİKETLER: AUDREY HEPBURN , KEDİ GÖZÜ MAKYAJI