METROPOL
METROPOL

20 Şubat 2020

Vogue Kitap Kulübü: Giysiler Ne Anlatır?

EDİTÖR: ZEYNEP GÜR

seda,yılmaz,giysiler,ne, anlatir

Fotoğraf: Fevzi Ondu

Kitabın başlığı, Giysiler Ne Anlatır? Moda dergilerinde geçen onlarca yıl, biriken sayısız tecrübe ve anı; Seda Yılmaz’ın önce zihninden kaleminin ucuna sonra da sayfalara öylece akanlar arasında. Mundi Kitap tarafından yayınlanan Giysiler Ne Anlatır? pek çoğumuzun moda pusulası olmaya şimdiden aday. 

O halde moda dünyasının gizemli perdeleri usulca aralansın. Seda Yılmaz, modaya dair her şeyi anlatsın, okuyucu da iştahı kabara kabara dinlesin. Yakın moda tarihiyle ilgili anlatılacaklar da var; 80’lerin marka ve logo otoritesiyle de... 2013 yılında Chanel'in Versailles Sarayı’nda gerçekleşen o soylu defilesi de hala hafızalarda, moda editörlerinin gece gündüz çizgisini flulaştıran çekimleri ve o çekimlerin kamera arkasında yaşananlar da... 

seda,yılmaz,giysiler,ne  

Influencer’larla editörlerin düellosu, 80'lerin otoriter marka ve logoları, feminizmin evreleri, 90'ların süper skinny süpermodelleri ve tüm bu parametrelerin Türkiye'deki algılanma biçimi, Seda Yılmaz’ın hem kaleminin hem de dilinin ucundakiler.

Türk tasarımcı Bora Aksu, Seda Yılmaz'ın yeni kitabıyla ilgili şunları söylüyor, "Giysiler Ne Anlatır? moda tarihinin buğulu atmosferini okura öylesine etkileyici bir biçimde yansıtıyor ki, kendi gerçekliklerinizden apayrı, nostaljik bir yolculuk içinde, yazarla el ele yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.Seda Yılmaz’ı şimdiye kadar tanımadıysanız, bu kitapla onu sadece tanımakla kalmayacak, aynı zamanda yeni bir dostla, kahve ve lokum eşliğinde, içinizi ısıtan, öğreten sıcacık bir sohbet etmiş olacaksınız." Doğruya doğru, siz en iyisi bir an önce okumaya koyulun. 

ETİKETLER: SEDA YILMAZ , GİYSİLER NE ANLATIR? , MODA KİTABI