METROPOL
METROPOL

02 Mart 2021

Aldo Cipullo’nun Kariyerine İçerden Bakış

YAZI: VOGUE TÜRKİYE

Modern mücevherat tarihinin yetenekli isimlerinden Aldo Cipullo’nun tasarımlarına içerden bir bakış atmaya ne dersiniz? Cipullo: Making Jewelry Modern adlı kitap, Cipullo ailesinin fotoğraflarına ve bilinmeyen hikâyesine özel bir bakış sunuyor.

cartier

Aldo Cipullo’nun ikonik Love bilezik tasarımı/ Cartier

Napolili mücevher ustası bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Aldo Cipullo, 1970’ler ve 1980’lerin ilk yıllarında, en çarpıcı mücevher tasarımcılarından biriydi. Kariyerine devam etmek için İtalya’dan ayrılan Cipullo, macerasına ünlü sosyete mücevhercisi David Webb ile birlikte çalışmaktan, kendi tasarım dağarcığını geliştirmeye başladığı Tiffany & Co.’ya dek  uzanan pek çok başarı sığdırdı.  

1969’da ise yaratıcılığının zirvesinde Cartier’e markanın başkanı Michael Thomas ile birlikte çalışmak için geçen Aldo, Cartier’de, bileğe özel bir tornavidayla oturan çığır açıcı bir tasarım olarak Love bilezik gibi en modern ve zamansız tasarımlarını yarattı. Bu tasarımını 1971’deki Nail koleksiyonu izledi. Parmağı ya da bileği saran bir çividen ilham alan koleksiyon, zamanın New York’unun cüretkâr ışıltısının vücut bulduğu şaşırtıcı bir tasarımdı. Aldo, 1974 yılında kendi yolunu çizmeye karar vererek hem erkekler hem de kadınlar için bakışları üzerinde toplayan mücevherler tasarlamaya devam etti. 1978’de Amerika Değerli Taş Birliği, Aldo’yu Amerika’da çıkarılan taşlardan oluşan bir koleksiyon oluşturmak üzere görevlendirdi.

Cipullo: Making Jewelry Modern Cipullo: Making Jewelry Modern/ Cartier

1984’te beklenmedik şekilde hayatını kaybeden Cipullo modern mücevherat tarihinin en gizemli yeteneklerinden biri olarak anılmaya devam ediyor. Aldo Cipullo’nun geleceğe dönük olduğu kadar klasik tasarımları da popülerliğini korumaya devam ederken, kendi gibi tasarımcı kardeşi Renato Cipullo, Aldo’ya ithaf ettiği bir kitapla kardeşinin anısına saygı duruşunda bulunuyor. Ödüllü bir gazeteci ve mücevher tarihçisi Vivienne Becker tarafından yazılan “Cipullo: Making Jewelry Modern başlıklı” kitap, Cipullo ailesinin fotoğraflarına ve Aldo’nun arkadaşlarının samimi anekdotlarına yer verirken, modern mücevherat tarihinin en inovatif ve bugüne kadarki en gizemli yeteneklerinden birinin hikâyesine de ışık tutuyor.

ETİKETLER: ALDO CİPULLO , CARTİER