21 Eylül 2015

Yüksek Sesle Söyle

YAZI: SUZY MENKES

 15-09/21/suzy-menkes-jw-anderson.jpg 

Fotoğraf: InDigital

Ancak bir çocuğa olabilecek ölçüde küçük sutyenler, ancak kralların giyebileceği türden omuzları kabarık kıyafetler. Jonathan Anderson'a göre MODA büyük harflerle yazılmalı! 

Anderson'ın koleksiyonu akıllıca mıydı yoksa garip miydi? 

Moda dünyasında özgün stili savunan bir tasarımcıyı görmek güç verici. JW'nin bu anlamda söyleyecek çok şeyi var, tabii bütün koleksiyon kabarık kollardan veya uzay kıyafetlerinden oluşmuyor. Grafik tişörtlerle ve çapraz takılmış kol çantasının eşlik ettiği tarz pantolonlar da mevcuttu. Çantanın geometrik bir etki bırakmak için mi, moda dünyasının kol çantası takıntısının bir tekrarı mıydı yoksa JW'nin İspanyol deri markası Loewe'nin tasarımcısı olduğunun bir hatırlatıcısı mıydı pek belli değil.  

15-09/21/jw-anderson-2016-spring-summer.jpg

Fotoğraf: InDigital

Tasarımcı, "Kurşun geçirmez görünmek, bir kadının arayışıdır," diyor ve Martin Scorsese'nin Fran Lebowitz'le ilgili belgeseli "Public Speaking"i yeni izlediğini söyleyerek, "yaratıcılık bugün ne anlama geliyor?" diye soruyor. 

"İnatçı ve keskin görüntüler yaratmak istedim, gömlek ve bluzları kurşun geçirmez gibi gözüken deriyle hazırladım."  

Vay be! Cüretkar kıyafetler için ne karmaşık açıklamalardı. Koleksiyon bana 1980'lerin cesur moda duruşunu hatırlatıyor, Keith Haring'in tarzına benzeyen graffitimsi çizgileri de es geçmemek lazım.  

15-09/21/jw-anderson-suzy-menkes-2016-spring-summer.jpg

Fotoğraf: InDigital

Tasarımcı, erotizme bu kadar açık bir şekilde gönderme yapmayalı uzun zaman olmuştu. Bu koleksiyonda dantelli bir korse ile küçük bir sutyen, göğüs kısmına eklenen fermuarlar, elbiselerin altından görünen dantelli şortlar gibi erotizme gönderme yapan birçok detay vardı.  

Jonathan Anderson'un hikayesi aynı zamanda güçle de ilgili: Güçlü kadınlar, geniş kollar, uzun pantolonlar ve daha birçok aşırılık bir aradaydı. Ama sonra, bütün bu cesur ve keskin kıyafetlerin arasından hiç beklenmedik bir biçimde pembe fırfırlı bir elbise çıkıyordu. 

15-09/21/suzy-menkes-jw-anderson-london.jpg

Fotoğraf: InDigital

31 yaşındaki tasarımcının hayalgücünün limitlerini zorlamasını izlemek hoşuma gitti, ama bir şartla: Kendi markasını Loewe'ye taşıyacağı tarzın deneme laboratuvarı olarak kullanmaması. Ne kadar yetenekli olursa olsun hiçbir tasarımcı bunu yapmayı göze alamaz.   

 

 

ETİKETLER: JW ANDERSON , SUZY MENKES