27 Mayıs 2015

Yeni Kuşak

YAZI: ZEYNEP YAPAR

 
 
 3.1 Philip Lim
 
 
Phillip Lim, 2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için çalışırken evinde tadilat vardı. Evinin iç dekorasyonunu yenileyen tasarımcı, özellikle yatak odasına yoğunlaştı. Ve kafasını fazlasıyla meşgul eden bu tadilat sürecinin bir uzantısı olarak, Lim’in evi, sezon koleksiyonunun temasına dönüştü. Tasarımcı, uyku pedleri üzerinde gördüğümüz zigzag dokulardan ilham aldı, iç giyim ve pijama arasında seyreden ev giysilerine odaklandı. Örneğin kiminde ince, kiminde kalın kuşakların bele dolandığı parçaların esin kaynağı, bornoz ve sabahlıklardı.
 
 
 Marni
 
Marni’de keten rengi giysileri saran siyah kanvastan judo kuşakları, Maison Margiela’nın alt markası MM6’nın kimono obileri, sezonlardır hız kesmeyen Uzakdoğu akımın bir devamı. Jonathan Anderson’ın tasarladığı Loewe koleksiyonundaki judo kuşaklarıysa form ve materyal itibariyle bir başka stil klasmanına ait. Wilma Çakmaktaş’ın elbisesini andıran parçalı bir üst ve yüksek bel pantolonu tamamlayan kuşak gibi: Kombinasyonla aynı renk ve dokuda, şeker pembesi ince deriden, bel yerine kalçada düğümlenen kuşak. 
 
 MM6 Maison Margiela 
 
Bazı kuşaklarsa uyumlu ya da zıt, bir akımın devamı olmaktan çok detaylarla fark yaratan bir tasarım refleksinin ürünü. Maison Margiela podyumunda siyah kurdeleler, bir balerinin babetlerini bileklerine bağladığı gibi gövdeye dolandı. Alexander Wang’in beyaz ceketine ait delikli örme kuşak, maskülen kesimi bel hattında vücuda yaklaştırdı. 
Karakterleri, dokuları, hacimleri farklı. Kullanmanın yoluysa aynı: Bağlıyoruz, çıkıyoruz.
 
 

 

ETİKETLER: TREND , MARNİ , ALEXANDER WANG , MAİSON MARTİN MARGİELA , PHİLLİP LİM , 2015 İLKBAHAR/YAZ