22 Eylül 2015

Vivienne Westwood'un Protesto Bayrakları

YAZI: SUZY MENKES

15-09/22/vivienne-westwood-suzy-menkes-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Başka türlü olsun istemez miydik? Şık ve duygusal kıyafetleri kadar çevreci ve politik duruşuyla bilinen Vivienne Westwood, Red Label koleksiyonunu protestocu bayraklarıyla sundu.  

15-09/22/suzy-menkes-vivienne-westwood.jpg

Fotoğraf: Indigital

Amerika'da daha tasarruflu olduğu gerekçesiyle çıkarılan kaya gazının zararlarına dikkat çekmek için ellerinde "Tasarruf suçtur," yazan renkli taçlar takmış mankenler, "İklim Devrimi", ya da "Hidrolik Kırma İşlemi suçtur!" yazan diğerlerine katılıyor. "Fracking" diye adlandırılan Hidrolik Kırma işleminin çevresel zararlarına dikkat çekmek, yine Westwood'un benimsediği bir başka dava.   

15-09/22/vivienne-westwood-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

Politik mesajlara eşlik eden kıyafetler zayıf kalmıştı. Kalp atışlarımızı hızlandırmaktan ziyade "Klasik Westwood işte," deyip geçebileceğimiz türden kıyafetlerdi. Ama Kraliçe Westwood politikacıları eleştirmekle meşgulken Red Label için onun yerine başka biri güzel görünümlü kıyafetler tasarlamış. 

Red Label'ı en iyi tabirle kasıtlı dengesizlik olarak tanımlayabilirim. Uyluk kemiklerinde bollaşan saten pantolonlar, göğüs kısmında bollaşarak U-şeklini alan ince elbiseler ve çizgili bir tişörtü kadın elbisesine dönüştüren oyuncu bir androjenlik.   

15-09/22/suzy-menkes-vivienne-westwood-2.jpg

Fotoğraf: Indigital

Westwood'un "Red Label" serisi moda jestleriyle çok daha az ilgili. Red Label ayrıca, tarihsel ve teatral etkiler kullanmaya Westwood'un ana serisinden daha az yanaşmış. Ama koleksiyondaki çiçekli desenler ve yapraklar bir kez daha Viv'in egzotikliğini gözler önüne serdi.  

Vivienne Westwood Red Label 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , VİVİENNE WESTWOOD