06 Mayıs 2019

Virginie Viard'ın İlk Chanel Koleksiyonu Beklentileri Karşıladı mı?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Chanel

Fotoğraf: Chanel

Virginie Viard, Chanel için hazırladığı ilk 2020 Cruise koleksiyonunu tanıttı. Karl Lagerfeld'li Chanel devri resmi olarak sonra erdi böylelikle. Viard her ne kadar esfane tasarımcının sağ kolu olsa da, ikonik modaevi için yeni bir vizyon, yeni bir dönem, yeni bir soluk demek.

Yine de yakın geçmişte Gucci, Balenciaga ve Celine'de yaşadığımız kadar köklü ve aykırı bir değişim değil Chanel'inki. Mösyö Largerfeld belli ki bu konuda, küllerinden doğurduğu Chanel'i popüler kreatif direktörlerin prestij savaşının göbeğine atmaktansa, yaratıcı mirasını sürdürebilecek yakın dostu Viard'a emanet ederek oldukça temkinli ve titiz davranmış. Bu yüzden Viard'dan köklü bir değişim beklemek gerçekçi bir yaklaşım sayılnaz, aksine büyük haksızlık olur. Fakat sunduğu ilk Chanel tasarımlarına baktığımızda karşımızda artık daha genç, daha dinamik bir Chanel'in olduğunu söyleyebiliriz. 

Chanel

Fotoğraf: Chanel

Lagerfeld döneminden 'Chanel'in evi' dediğimiz Grand Palais'nin havaalanı, uzay üssü ve bahçe gibi birçok mekana dönüştürülmesine alışığız. Bu gelenek Viard ile de devam etti. Bir tren istasyonunda, yeni bir yolculuğu başlattı çiçeği burnunda kreatif direktör. Chanel'i baştan yaratma gibi bir derdi yoktu. Sunduğu parçalar bildiğimiz Chanel'in güncellenmiş, genç nesile uyarlanmış hali gibiydi. Dolayısıyla podyumda gördüğümüz risksiz bir koleksiyondu. Her an çantalarını kapıp bir hafta sonu kaçamağı için Saint-Tropez'ye giden kadınların yanında genç kızları da düşünülmüştü, o kadar. Her şeye rağmen Chanel müşterisini memnun edecek bir koleksiyondu şüphesiz. En azından şimdilik...

Chanel

Fotoğraf: Chanel

Asıl sormamız gereken soru şu: Virginie Viard, Karl Lagerfeld'in mirasını daha kaç sezon koruyabilecek? Koruması gerekli mi? Belki de kendisine Lagerfeld'in ikonik modaevini Coco Chanel'den devraldığında söylediklerini hatırlatmalı. "Chanel'e iki tekme atıp silkelemem gerekiyordu. Korkmadım attım!" Bakalım Viard, Lagerfeld'in Chanel'ine 'tekme' atabilecek mi? 

Chanel 2020 Cruise Koleksiyonu

 

ETİKETLER: CHANEL , CRUİSE 2020 , VİRGİNİE VİARD , KARL LAGERFELD