16 Temmuz 2014

Valli Defilesindeki Çizgiler ve Gömlekler

YAZI: SUZY MENKES

 
Giambattista Valli sahne arkasındaki konuşmasında “Her zaman bir aşk hikayesi vardır” diyordu. Burada sözünü ettiği, ona taparcasına bağlılık duyan, Sonbahar Couture koleksiyonunda sunduğu muhteşem gelinlikleri ve yarattığı masal için minnettar bir şekilde onu kucaklayan müşterileriydi.
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
Tasarımcı son koleksiyondan “Elhamra ve Fas çizgilerini hakkında düşünüyordum. Sabah saatleriydi, o birden uyandı ve parçaları birleştirmeye başladı.” diye bahsediyor.
 
Koleksiyon bir erkeğin, pek çok kıyafetin üstünde kullanacağı erkek gömlekleri düşünerek yarattığı bir çizgide. Kesinlikle feminen değil. Modellerin onları Dolce Vita çağına aitmiş gibi gösteren fiyonk şeklinde bantlar ile toplanmış saçlarına, ağır şifon etekler ve keskin açılardaki çiçek desenleri eşlik ediyor.
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
Bir etkinlik olarak ise şov çarpıcıydı: Halı üzerindeki rafya doku, koleksiyondaki çizgi hikayesinin verdiği geometrik açıyı yumuşatmak için son derece başarılıydı.
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
Bitiş ise tam olarak bir şov işiydi. Bale efekti yaratan zengin renklerdeki muazzam büyüklükteki etekler vardı. Her zaman olduğu gibi Luigi Scialanga’nın oyma metal mücevherleri havadar ve bazen transparan olan kumaşlara çok iyi bir şekilde eşlik ediyordu. 
 
Bu koleksiyonu gardırobuna taşıyacak kadınlar, incecik şeffaf kumaşların arkasında kesinlikle bacaklarını gizleyecek kadar utangaç değiller.
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
Giambattista’nın daha pratik parçalar sunduğu ready-to-wear bir modern gardırobu da var. Moda dünyasında var olmak için bir tasarımcının hem bir adres sunuyor olması hem de giydirebilmesi gerekiyor. Giamba ise tıpkı fanlarının söylediği gibi hayal dünyasındaki boşlukları dolduruyor.
 
 
Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar