10 Ekim 2014

Suzy Menkes: Ayakkabı Dünyası

YAZI: SUZY MENKES

 

Charlotte Olympia

 

Eee, ayak fetişleri moda haftası ne zaman? 2015 ilkbahar/yaz sezonunda show başlar başlamaz gözlerin ayakkabılara kaydığı kıyafet koleksiyonları gördüm; bu durum ayakkabıların güzelliklerinden  (en iyi senaryoyu söylüyorum) ya da modellerin podyumda düşme tehlikesiyle karşı karşıya yürümelerinin izleyiciler için bile zahmetli bir deneyim olmasından kaynaklanıyordu. Bu sezon daha önceki sezonlarda hiç görmediğim kadar çok düz ayakkabı giyen model gördüm. Ancak yaratıcı ayakkabı tasarımları çılgın ve giyilemez olmak zorunda değiller. Ayakkabı sanatı, 15 Şubata kadar gidip ayakkabı modasının çarpıcı örneklerini görebileceğiniz Brooklyn Müzesi’ndeki ‘Killer Heels’ (Öldüren Topuklar) sergisinde mükemmel bir şekilde gözler önüne seriliyor.

 

CHARLOTTE OLYMPIA: VAHŞİ BATI

 

Charlotte Olympia
Fotoğraf Kredisi: Dominique Maitre
 

Charlotte Olympia markasının tasarımcısı Charlotte Dellal, elinde tuttuğu at nalı şeklindeki çantayı ve tabanında yine at nalı bulunan at kılı ayakkabıyı göstererek “İlham aldığım yerleri genellikle gidip görmem. Oraları zihnimde ziyaret ederim. Böylesi çok daha romantik,”dedi.

Vitrinde bir atın üzerine oturmuş blue jean giymiş belden yukarısı olmayan cansız mankenden tutun,“Wanted” posterleri baskısı bulunan parçalar ve çöl kumlarına basıyormuş gibi sergilenen ayakkabılara, bütün bu dizayn tasarımcının koleksiyona koyduğu “It Happened Out West” ismini hayata geçiriyordu.

 

Charlotte Olympia
 
 

Amerika’daki bir kovboy kasabasındansa İspanya Almeria’da bir film setinden fırlamış gibi duran bu görüntüler ayakkabı giyiminin gücünü ve eğlencesini alıp götürmemiş.

Koleksiyonda Amerikan Hint işlemeleriyle bezenmiş taba rengi clucth çantalar, bilekte püskülle süslenmiş süet ayakkabılar, birinde kement vuran bir kovboy diğerinde şaha kalkmış bir atın resmedildiği topuklular gibi öne çıkan parçalar var.

 

CHRISTIAN LOUBOUTIN: GÜZELLİĞİN İZİNİ ‘SÜRMEK’

 

 

Paris’teki mağazasının vitrininde siyah bir Louboutin ayakkabı ile sergilenen sivri bir kuleyi andıran şekilleriyle rengârenk oje şişeleri için “Her yerde satılıyorlar,” diyor Christian Louboutin.

Louboutin’nin güzellik dünyasına atılımı yine ayakkabı işinin arkasında yatan artistliğine dayanıyor: 1992’de, tasarladığı ayakkabıların tabanını oje ile kırmızıya boyayan genç bir tasarımcının hikâyesine.

Yazın tanıtılan kırmızı ojenin başarısını, en hevesli müşterisinin bile giyemeyeceği bir ayakkabıyla birlikte sergilenen 30 farklı tondaki ojenin başarısı takip etti. Bu ayakkabı tasarımcının David Lynch ile birlikte sürreal bir film için tasarladıkları, giyilmeye imkan vermeyecek derecede uzun topuklu olan fetiş bir ayakkabıydı.

Ojelerin fiyatları mı? Eğer Louboutin ayakkabı alamıyorsanız, bu ojeleri tırnaklarınızda hayal etmeyin.

 

ROGER VİVİER: KUTSAL YOLCULUK

 

Fotoğraf Kredisi: Dominique Maitre

Kutsal yolculukta takip edilen yolun çarmıh duraklarından geçen eski bir yol olup uzun ve zorluklarla dolu olduğu bilinir. Öyleyse ayakkabılar düz ve dayanıklı mı olmalı?

Bu konseptin Roger Vivier versiyonu “Kutsal Seksilik” olarak yeniden yorumlanıyor. Tasarımcı Bruno Frisconi’nin “casual şehvet” diye adlandırdığı bu görünümü, bilekte sağlam bant ve tokalara sahip bu ayakkabılarda görebiliyoruz.

 

Fotoğraf Kredisi: Dominique Maitre

 

Vivier’ın koleksiyonu ‘Yaz Işıkları’ diye isimlendirilmiş olsa da üç boyutlu prizmatik bir tasarım üzerinde klasik yorumlamalar yapılmış parçalar da içerdiğini görüyoruz.

Maske koleksiyonu için ise klasik sanat anlayışının dışında tasarım seçeneklerine sahip, bilekte tüylerle süslenmiş ultra sofistike topuklu ayakkabılar içeren, farklı birkaç materyalin bir arada kullanıldığı, en son Yves Saint Laurent’nin altın çağlarında görülen rafineliğe sahip bir koleksiyon diyebiliriz.

Roger Vivier koleksiyonunun öne çıkanları içerisinde ‘Miss Viv’ e yaraşır 50’ler zarafetini, Le Corbusier modernizmini, ışık ve gölge oyunlarıyla üç boyutlu hissi veren gökkuşağı renk paletine sahip çantaları sayabiliriz.

 

Fotoğraf Kredisi: Dominique Maitre

ETİKETLER: 2015 İLKBAHAR/YAZ SEZONU , SUZY MENKES , AYAKKABI