07 Ocak 2019

Roma'nın Altın Küre Kazanması Neden Önemli?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Fotoğraf: Paul Drinkwater/NBCUniversal via Getty Images

Paul Drinkwater/NBCUniversal via Getty Images

"Sinema kültürler arası köprüler kurar. Bu köprüleri sağlamlaştırdıkça, kurulan bağın ne kadar tanıdık, ne kadar bizden olduğunu anlarız. Farklılıklarımızdan ziyade benzerliklerimizi keşfederiz." Roma'nın yönetmeni, yazarı ve editörü Alfonso Cuarón'un 76. Altın Küre Ödülleri'nde yaptıği teşekkür konuşmasının girizgahı bu.

Hem törende en çok sahneye çıkan kişi olarak, hem de Roma'nın üç dalda aday gösterilip iki ödül birden almasından dolayı mutlu ve şaşkın. Bu kadarını beklemediği her halinden belli. Kağıda yazdığı teşekkür konuşmasını Roma'nın aldığı ilk ödülde gerçekleştiriyor. Öyle ki 'En İyi Yönetmen' kategorisindeki ödülü alırken dogaçlama yapmak zorunda kalıyor. "Bu filmin yönetmeni ben değilim aslında" diyor. "Filmi yönetenler ailem, çocukluğum ve Meksika!" 

Roma'nın aday gösterildiği dallar şöyle: 'En İyi Görüntü', 'En İyi Yabancı Film' ve 'En İyi Yönetmen'. Kazandığı kategoriler ise 'En İyi Yabancı Film' ve 'En İyi Yönetmen'.

Peki, Roma'nın bu ödülleri alması Hollywood ve global film sektörü için ne ifade ediyor? Öncelikle kalıpların kalktığını söyleyebiliriz. Cuarón'un da dediği gibi Hollywood Yabancı Basın Birliği'nin bu kararı - hikayelerin Hollywood'un tekelinde olmadığının, yönetmenlerin bulundukları coğrafyadan bağımsız tüm dünyaya seslerini duyurabildiklerinin altını çiziyor. Bu özgürleşmede Netflix gibi son derece demokratik bir platform sunan yapımcı ve prodüktörlerin de katkısı büyük tabii.

Golden Globes 2019 En İyi Kırmızı Halı Görünümleri

 

ETİKETLER: ROMA , ALFONSO CUARÓN , GOLDENGLOBES19 , GOLDEN GLOBES 2019 , 76. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ