10 Temmuz 2015

Pembenin Tonları

YAZI: SUZY MENKES

 "Şok Edici," Giorgio Armani'nin defile notlarının başlığı buydu. Kalın, ince ve uzun bir yazı karakteriyle tasarımcının Privé koleksiyonuna işte böyle bir giriş yapılmıştı. 

15-07/10/_arm0041.jpg

Fotoğraf: Indigital

15-07/10/_arm0247.jpg

Fotoğraf: Indigital

Bu, Elsa Schiaparelli'ye ve "Shocking" adlı parfümüne bir gönderme miydi? 40 yıldan fazla bir zaman önce vefat ettiyse de Schiaparelli'nin ismi ve markası yeniden hayat buldu, yepyeni bir tasarımcıyla Paris haute couture haftasında yer alıyor.  

Armani Privé koleksiyonu şok edici bir pembe rengiyle başladı. Bütün ışıklandırma ve podyum yolu tepeden tırnağa pembeydi. Bütün bu çekici pembe tonları günlük üstler ve pantolonlarda da bulunuyordu. Daha süslü pantolonlarda ise pembe renge lureks ipleri ve Swarovski kristalleri eşlik ediyordu. 

15-07/10/00470h_1280x1920.jpg

Fotoğraf: Indigital

Biraz zaman aldı, hatta ancak sahne arkasında Naomi Watts'a selam veren, İtalyan film yıldızı Claudia Cardinale'e sarılan Armani'nin yanına gittikten sonra fark ettim ki Giorgio'nun Schiap'ın yolundan gitmesi ironik değildi.  

Neden "şok edici" peki? Tasarımcı, "Provokatif bir renk kullanmak istedim," diyor. Bu sezonun canlılığı ve ayrıntılı süslemeleri, geçen sezonun sade, bambu desenli Privé koleksiyonundan estetik açıdan oldukça farklı.  

15-07/10/_arm0145.jpg

Fotoğraf: Indigital

Podyum dekorasyonundan süslemelere kadar her şeyin pembe olması bu sezon için aşırı gözükebilir. Ama kıyafetlere tek tek baktığımızda kelimenin tam anlamıyla ışıldıyorlardı. Bolca tüy ve işleme kullanılan pembe, mavi ve mor renklerdeki elbiselerde lureks kumaşı parıldıyordu. 

Defile, sıcacık görünen bir kıyafetle başladı: siyah pantolonla kombinlenmiş yumuşak ve kıvrımlı pembe şönil ceket. Kıyafetin geri kalanında küpeler, dudaklar, tırnaklar ve ayakkabılar da pembeydi.  

15-07/10/_arm0485.jpg

Fotoğraf: Indigital

Günlük giyim kıyafetlerinin yerini bir süre sonra noktacıklı desenler aldı. Daha sonra kabarık pembe tüyler ortaya çıktı. Pembenin tonlarını bir süre sonra mavi devraldı ve renk paleti turkuaz, kraliyet mavisi ve pembenin bir karışımı haline geldi. 

Sadece bir "numara" oynayarak koleksiyon oluşturmak Armani'nin tarzı değil. Ancak aynı tonlarda bir renk paleti kullanmış olsa bile yaratılan özel efektler çok etkileyiciydi. Örnek vermek gerekirse, üç boyutlu ipek kumaştan yapılmış çiçekler veya tüylü bir ceketin üzerindeki mavi ve yeşil çizgiler vardı.   

15-07/10/_arm0061.jpg

Fotoğraf: Indigital

Armani'nin "Bejin Efendisi" diye tanımlandığı yıllar geride kaldı. Belki de tasarımcının ilk dönemlerinde kullandığı nötr renklere o kadar alışmışız ki bu sezon için oluşturduğu renkli koleksiyondan gözlerimizi alamıyoruz bir türlü. 

Armani'nin pembe tutkusuyla oluşturduğu koleksiyonu son derece ikna edici. 81 yaşında hâlâ söyleyecek yeni bir şeyleri olduğunu kanıtlıyor. 

Armani Sonbahar/Kış 2015 Couture Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

İlgili Başlıklar