22 Ekim 2014

Oscar de la Renta’nın Ardından

YAZI: ZEYNEP YAPAR

Oscar de la Renta kanser olduğunu öğrendikten bir yıl sonra, Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA) organizasyonunda yaptığı konuşmada şöyle söylemişti: “Evet kanserdim. Ama şimdi tamamen temizim. Doğum ve ölüm, hayatın tek gerçekleri. Oysa biz sonsuza kadar yaşayacağımızı sanıyoruz. Ölümü kabullenmek istemiyoruz. İnsan kanser gibi bir ikazla karşılaştığındaysa yaşadığı her güne minnet duyuyor.”

 

Oscar de la Renta'nın ölümü ardından dün New York, Madison Caddesi'ndeki butiğinin önü.

 

1932 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde doğan Oscar de la Renta, 19 yaşındayken resim eğitimi almak için Santa Domingo’dan Madrid’e taşındı. San Fernando Akademisi’nde okuduğu yıllarda, kendisine ek gelir sağlamak için kostüm eskizleri çizip modaevlerine satmaya başladı. O dönem İspanya’daki Amerika Büyükelçisi John Davis Lodge’un karısı Francesca Lodge, Oscar de la Renta’nın eskizlerini görüp kızı için bir elbise tasarlamasını istedi. Kısa süre sonra, elbise Life dergisinin kapağındaydı. Oscar de la Renta’nın moda tasarımına ilgisi arttı, kariyer hedeflerine yeniden yön verdi.  Önce İspanya’da Cristobal Balenciaga’yla çalıştı. Ardından Lanvin Couture evinde Antonio Del Castillo’nun asistanı olmak üzere Paris’e taşındı. Ve 1963 yılında takvimde New York vardı.

 

Penelope Cruz, 2011 yılında Metropolitan Kostüm Enstitüsü Balosu'na katıldığında hem elbisesi, hem kavalyesi Oscar de la Renta'ydı.

 

New York’ta kendi hazır giyim markasını lanse ettiğinde yıl 1965’ti. First Lady Jacqueline Kennedy’nin kostüm konusunda en güvendiği ellerden biriydi. Oscar de la Renta markası, hazır giyimden gelinliğe, parfümden ev tekstili ve mobilya tasarımına sıçradı; devleşti. Sarah Jessica Parker’dan Penelope Cruz’a, Hillary Clinton’dan Michelle Obama’ya yüzlerce ünlü kadını giydirdi. 

George Clooney’nin yeni evlendiği Amal Alamuddin’in gelinliğini tasarlayan Oscar de la Renta, geçtiğimiz ay Vogue Amerika’nın konuğuydu. “George ve ben romantik ve elegan bir düğün istiyorduk. Ve böylesine bir ruh halini, kimse bir elbiseye Oscar de la Renta’dan daha iyi aktaramazdı.” diyor, Alamuddin. “Onunla tanışmak, tasarım aşamasını daha da sihirli hale getirdi. Öylesine sıcak, öylesine centilmendi ki…”

 

Tasarımcı, New York Moda Haftasında sunduğu 2015 İlkbahar/Yaz şovunun sonunda, Karlie Kloss ve Daria Strokous'la birlikte. Tarih, 9 Eylül 2014.

 

Vogue Amerika genel yayın yönetmeni Anna Wintour, sıkı bir Oscar de la Renta takipçisi olmakla beraber, tasarımcının yakın dostuydu. Wintour, vogue.com’da dün şöyle yazdı: “Onun ölümü ardından bir devrin kapandığı yazılıyor. Doğru değil. O tanıdığım en demokratik adamdı ve her devrin adamı olmaktan mutluluk duyardı. Zengin ve ünlüyle yemek yemekten de mutluydu, sadık çalışanlarıyla domino oynamaktan da. Tasarımları hep olağanüstü kişiliğini yansıttı: İyimser, eğlenceli, güneşli, romantik.”

ETİKETLER: ANNA WİNTOUR , PENELOPE CRUZ , KARLİE KLOSS , DARİA STROKOUS , OSCAR DE LA RENTA , AMAL ALAMUDDİN