19 Nisan 2016

Modanın Popüler Çocuğu: Jeremy Scott

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Moda dünyasına aşırı dozda popüler kültür enjekte eden bir moda doktoru o. Moda, onun için katıksız ve sınırsız eğlence demek. Jeremy Scott’tan bahsediyoruz. Barbie’yi, Super Mario’yu podyuma taşıyan, McDonalds gibi tüketim kültürünün sembollerini yüksek modanın lüks etiketine dönüştüren, kimine göre kahraman, kimine göre ise anti kahraman Jeremy Scott.

Jeremy ScottFotoğraf: @jeremyscott

Tasarımlarına burun kıvıranlar, ayakta alkışlayanlarla neredeyse eşit sayıda. Popüler kültürden beslenince, dostlar meclisinde Katy Perry, ASAP Rocky, Rihanna, Miley Cyrus ve Rita Ora gibi isimlerin ön sırada oturması kaçınılmaz. Jeremy Scott gerek kendi markası, gerek kreatif direktörlüğünü üstlendiği Moschino’yla Hollywood’un tüketim çılgınlığını büyük harflerle karşılıyor.

Jeremy Scott’un yüksek modanın son beyefendisi olmadığı su götürmez bir gerçek. Yaratıcılığını besleyen referans noktaları bu kadar renkli ve yaramaz olunca, onun uslanmasını beklemek büyük haksızlık olur. 2015 yılında vizyona giren belgeseli Jeremy Scott: The People’s Designer’ın adından da anlaşıldığı üzere, Jeremy Scott kendini halkın tasarımcısı olarak konumlandırıyor. Gündelik yaşamın kültüründen ilham alan bir tasarımcı halktan sayılabilir elbette fakat entellektüel dünyanın reddettiği popüler mitolojiye katma değer ekleyip halka sunması, eleştiriye mahal verebilir.

Jeremy Scott hakkında fikirler ikiye ayrılsa da, o 19 yıldır moda sektöründe. 2017 yılında, 20. yılını kutlamaya hazırlanan Scott, moda dünyasında yarattığı zıtlığı bir retroperspektif ile taçlandırıyor. Scott’un 20 yıllık kariyer haritasını çıkaran serginin lokasyon seçimi de, tasarımcının popüler ilham perileri kadar dikkat çekici. Scott'un çalışmaları, 2017’de Dallas Contemporary müzesinde sergilenecek. Kansas'ta doğup büyüyen ve modanın başkentlerini fetheden bir tasarımcı için, Dallas bir tezat değil, aksine geçmişten tanıdık izler taşıyan yeni bir 'popüler' bir keşif.

ETİKETLER: JEREMY SCOTT , DALLAS CONTEMPORARY , RETROPERSPEKTİF , SERGİ