01 Temmuz 2014

Modanın anavatanı Floransa

YAZI: SUZY MENKES

Francesco Vezzoli’nin sergisinde performans sanatçısı Marina Abramovic’in bir yağlı boya tablo üzerine yapıştırılmış resmi

(@Proj3ct Studio)

 

Sanat ve Moda

Sanat ve modayı birbirine karıştırmak Floransa’nın uzmanlık alanlarından biri. Hatta bunun ilk örneği de bütün bir jenerasyon boyunca trend haline gelen 1996’daki Moda Bienali'dir. Prada’nın keçilerinin kuru otları dişleyişinden, Jean Paul Gaultier’nin medikal müzedeki kurukafalarına ve Yves Saint Laurent’in Uffizi Galerisi'ndeki görsellerine kadar Floransa’daki bu görüntüleri unutmam asla mümkün değil.

(@Proj3ct Studio)

Sanatçı Francesco Vezzoli'nin bu sezona olan katkısı çok çarpıcıydı. Çünkü o düzenlenlediği pastiş tablolarını özel sarayın duvarlarına asarak bir müze evi ahengini yarattı.

Sanatçının bir portresini tarihi bir tabloya çevirmesi ya da annesinin ağzından parıldayan mücevherler dökülürkenki resmi gibi içeri sızışlar aslında sanat eserleriyle bir diyalog yaratıyor.

İncil'den bir figür olarak bir sütuna zincirlendiği kişisel portresi ve hemen ayağının altındaki antik bir heykel ile olan görüntüsü gibi oldukça etkileyici parçaları yer alıyor.

(@Proj3ct Studio)

Bu kutsallığa ya da eserlere yapılan bir saygısızlık mı?

 

(@Proj3ct Studio)

 

Floransalı ünlü moda markaları

Gucci, Pucci, Ferragamo ve Scervino. Bu markaların tamamı Floransa doğumlu; tıpkı tasarımcıları gibi. Ve bunlara, büyükbabası Giuseppe Rossi’nin eserlerinden biri Uffizi Gallery’de asılı olan Roberto Cavalli’yi de ekleyin.

 

Steven Meisel, Craig McDean ve Paolo Roversi’nin resimleri ile Roberto Cavalli de Floransa ve Moda sergisindeki yerini aldı.

(@Proj3ct Studio)

 

Vogue Italia, Firenze Hometown of Fashion’ı moda sektörünün önde gelen fotoğrafçılarının ikonik resimlerinin bulunduğu bir sergiyle kutladı.

Floransa ve Moda adı altında yapılan şov, global dünyadaki İtalyan stilinin etkisini gözler önüne sermek üzere tasarlanmıştı.

Paolo Roversi ve Mario Sorrenti resimleriyle Gucci Florence and Fashion Exhibition’daki yerini aldı.

(@Proj3ct Studio)

 

 

Who is On Next

Pitti Imagine erkek giyim fuarındaki Who is On Next’i kazananlardan olan Alberto Premi’nin ayakkabıları hayalperest şekillere sahip. Gereksiz olan her malzemeyi çıkartarak ayakkabıyı süper hafif bir hale getiren tasarımcının ayakkabıları şimdilik çok özel mağazalarda ya da online olarak satılıyor. Alberto Premi parlak renkleri ile spor lüks giyimde enerji dolu bir trend yaratıyor.

Chanel’i bir kenara koyun ve haute couture sneakers tarzından daha öteye Alberto Premi ile geçin. Premi, Lombardy’deki Brescia’da rengarenk muhteşem spor ayakkabılar satıyor.

 

Lombardy’deki Brescia’dan Alberto Premi.

(@Proj3ct Studio)

 

 

Who is On Next’i kazananlardan İngiltere doğumlu Tom Lipop, yaratıcı kumaşlarla yaptığı terziliğini gösteriyor.

(@Proj3ct Studio)


 

Tüy kadar hafif! Sergi standındaki Brunello Cucinelli kaşmir ceketin süper hafif Lora Piana kumaşını gösteriyor.

(@Proj3ct Studio)

 

Caruso Sergio Colantuoni’nin video enstelasyonu ile terzi işi bir ceket için yapılan tüm uğraşlardan sonra müşterilerin ne kadar para ödemeye hazırlıklı olmaları gerektiğini gösteriyor. Minimalistin klasik ile buluşması.

(@Proj3ct Studio)

 

Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar