15 Nisan 2014

Moda ve ötesi: Charles James

New York Metropolitan Müzesi'nin geleneksel hale gelen Costume Institute Galası, 5 Mayıs'ta gerçekleşiyor. Gala 8 Mayıs'ta açılacak Modanın Ötesi: Charles James sergisinin habercisi niteliğinde. Bu yıl Aerin Lauder ve Bradley Cooper'ın yanı sıra ev sahipleri arasında Oscar de la Renta, Sarah Jessica Parker, Lizzie ve Jonathan Tisch ile Anna Wintour da yer alıyor.

 

Adeta bir kostüm şölenine dönüşen Kırmızı Halı seremonisinde bu yıl erkeklere özel bir giysi kodu da getirildi. 50'li yılların yaka ve kol düğmeleriyle boy gösterecek erkek davetliler şimdiden merak konusu oldu.

 

1906-1978 yılları arasında yaşayan Amerikalı couturier Charles James'in kariyerine ışık tutan sergide 75 balo elbisesi, tasarım sürecine ışık tutan belgeler ve Cecil Beaton gibi fotoğrafçılar tarafından çekilmiş fotoğrafları müzenin ilk katındaki Lizzie ve Jonathan Tisch Galerisi ile Anna Wintour Kostüm Merkezi'nde yer alacak.

 

Retrospektif sergide tasarımcının özellikle 40'lı ve 50'li yıllardaki çalışmaları dikkat çekici. Austine Hearst, Millicent Rogers ve Dominique de Menil gibi isimlerin üzerinde fotoğraflanmış bu elbiseler adeta bir hayal dünyasının kapılarını aralıyor.

 

Sergi 10 Ağustos'a kadar gezilebilir.

ETİKETLER: MET COSTUME GALA , ANNA WİNTOUR , SARAH JESSİCA PARKER , BRADLEY COOPER , CHARLES JAMES