15 Aralık 2014

Moda Dünyasında Candy Crush

YAZI: SUZY MENKES

 
Şekerlemeleri temizlemeyi veya paketlenmiş şeker yaratmayı unutun! Şu an moda dünyasında oynanan oyun, Candy Crush moda versiyonundan bile daha renkli! Büyük markaların tasarımcıları ve yöneticileri bir yapboz oyununda bulabileceğinizden bile daha fazla hareket halindeler.  
 
Şubatta Milano'da düzenlenecek son Gucci defilesinden sonra Kreatif Direktör Frida Giannini ile Gucci CEO'su iş ve hayat arkadaşı Patrizio di Marco, Gucci'den ayrılacak. Peki Givenchy'den Riccardo Tisci, Frida'nın koltuğuna geçerek Givenchy'deki koltuğu boş mu bırakacak? Çünkü söylentiler bu yönde. Bu Riccardo'nun lüks grubu LMVH'i bırakarak rakibi Kering'e geçmesi anlamına geliyor, geçen sene Nicolas Ghesquière'in Kering'e ait Balenciaga'yı bırakıp LMVH'in Louis Vuitton'una geçmesi gibi. 
 
Fotoğraf hakkı: Getty
 
Peki, Kering bünyesindeki başarılı ve genç İngiliz tasarımcı Christopher Kane'e ne dersiniz? Kane, Milano'da Donatella Versace ile çalışmıştı. Gucci için uygun olur mu? 
 
Ancak ortada çok fazla Candy Crush seçeneği var. Balmain'in genç ve enerjik tasarımcısı Olivier Rousteing hala yerini koruyor. Ama, Balmain CEO'su Alain Hivelin'in üzücü ve ani ölümüyle yüzleşmek zorunda kaldı.  
 
"Kalbimden, genç tasarımcıların modanın bu etkileyici ama tehlikeli oyununa gelmemelerini diliyorum." 
 
Bir başka akıllı ve genç tasarımcı Guillaume Henry, Nina Ricci için Carven'i terk etti. Nina Ricci'nin tasarımcısı Peter Copping ise kurucusunun geçen ayki ani ölümü yüzünden boşalan New York'taki Oscar de la Renta koltuğuna geçti. 
 
Başka kim sandalye kapmaca oynuyor? Peter Dundas belki Pucci'den ayrılıp ilk kez başarıyı tattığı Roberto Cavalli'ye geri dönebilir.  
 
Daha bir sürü renkli Candy Crush'lar var. Hermès, New York'taki The Row'un gözdesi Nadège Vanhee-Cybulski'yi kreatif direktör olarak atadı. Aynı Tod's'un kreatif direktörü Alessandra Facchinetti gibi. Facchinetti, Gucci'de eğitim alarak yetişti, bir süre Valentino'da çalıştı, şimdiyse Tod's'tan Diego Della'nın çatısı altında çalışıyor.  
 
Genç tasarımcıların iş birlikleri de devam ediyor. Paris'te Balenciaga için Alexander Wang tasarımları. Milano'da Anthony Vaccarello, Versus for Versace için çalışıyor. New York'taysa Alman marka Hugo Boss, Michelle Obama'nın favori tasarımcılarından Jason Wu'yu bünyesine aldı. 
 
Tıpkı bilgisayar oyunlarındaki gibi, büyük kazananlar ve kaybeden taraflar var. 
 
Kalbimden, genç tasarımcıların modanın bu etkileyici ama tehlikeli oyununa gelmemelerini diliyorum. Bu tür hareketlenmeler bir süreliğine devam edebilir ama ancak Lanvin'deki Alber Elbaz'ınki gibi uzun ve istikrarlı bir anlayış, sonsuza kadar mutlu bir moda hikayesi yaratabilir.
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , GUCCİ , FRİDA GİANNİNİ