21 Şubat 2019

Karl Lagerfeld’in Son Fendi Defilesinde Neler Yaşandı?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

fendi

Milano Moda Haftası’ndayız. 19 Şubat’ta aramızdan ayrılan Karl Lagerfeld’in hazırladığı son Fendi 2019 Sonbahar/Kış defilesinden bildiriyoruz.

Milano’da hava güneşli. Şehre bahar beklediğimizden erken gelmiş; tıpkı Karl Lagerfeld’in aramızdan ayrılışı gibi. Gideceğini hissetmiş olmalı ki, Fendi mirasını en ince ayrıntısına kadar düşünüp geleceğe emanet etmiş. Via Solari caddesi üzerinde bulunan Fendi binasının önündeki kuyrukları aşıp defile alanına girerken, sessizlik içinde kuyrukta bekleyen davetlilerin de, sırf Karl Lagerfeld’e veda etmek için gelen moda tutkunlarının da içinde tuhaf bir hüzün, garip bir his var sanki. Yüzlerinden belli...

Katıldığım, izlediğim en çarpıcı defilelerden biri Fendi 2019 Sonbahar/Kış defilesi... Düşünsenize, tasarımlar gözünüzün önünde duruyor ama yaratıcısı artık yok.

Yerime doğru ilerlerken, koltukların üzerinde Lagerfeld’in sonsuzluğa yolcu edileceğinin belgesi olan minik kartları fark ediyorum. Koleksiyon detaylarının anlatıldığı yazının da içinde bulunduğu dosyada ise Lagerfeld’in son çizimleri bulunuyor.

Giriş cümlesinde bu koleksiyonun Lagerfeld imzalı son koleksiyon olduğuna vurgu yapılıyor. Son koleksiyonu olacağını biliyormuş gibi çalışmış Lagerfeld. 1965’den bu yana, baştan yarattığı Fendi tarihini hatırlamamızı istiyor. Hep yeniliğe, geleceğe odaklansa da, bu kez nostaljik referanslar kullanmayı ihmal etmemiş. Mesela, 1981 yılında kullandığı ‘Karligraphy’ FF logosu tam 35 yıl sonra geri dönüyor.

Koleksiyonun geneline baktığımızda markanın köklü DNA’sını oluşturan dualizm, asimetrik renkler ve omuz detayları dikkat çekiyor. Koleksiyondaki üstün deri el işçiliği ve yeni kumaş teknolojileri de modaevinin öncü duruşunun en güncel simgesi.

Krem, kahve ve pastel tonlarının ağırlıkta olduğu parçalarda 60’ların romantik siluetleri, pile etekler, fiyonk detaylı gömlekler ve trençkotlar başroldeydi.

Gigi Hadid’in final yürüyüşünü gerçekleştirdiği defile, gerek duygusuyla gerek kusursuz işçiliğiyle Lagerfeld’in otobiyografik romanı gibiydi aslında. Yarım asırda sektöre kazandırdıkları ve eşsiz mirasıyla kazandıracaklarının teminatıydı bir nevi.

Sarı elbisesiyle Lagerfeld için son görevini yerine getiren Gigi’yi, Lagerfeld bir yerlerden izliyordur, izlemiştir muhakkak. Bu vesileyle biz de Lagerfeld’e moda dünyasına kattıkları için teşekkür ederiz!

ETİKETLER: FENDİ , 2019-20 SONBAHAR/KIŞ , KARL LAGERFELD , MİLANO MODA HAFTASI