07 Ekim 2015

İyi Kızların Grunge Rehberi

YAZI: SUZY MENKES

Mankenlerin saten dökümlü elbiseler giyip parıldayan taçlar taktığı defileye baktığımda, Saint Laurent artık "iyi kızlar"a özgü tasarımlar mı sunuyor diye sorasım geldi.  

Defilesinin ertesi günü hemen Los Angeles'taki atölyesine dönen markanın kreatif direktörü Hedi Slimane, "Biliyorsun, ben her zaman kötü kızları tercih etmişimdir," diyor gülerek. 

15-10/07/saint-laurent-ilkbahar-yaz-2016-paris-moda-haftasi_a2x0792.jpg

Fotoğraf: InDigital

Ah, bu soruyu sorarak saçmaladım! 90'ların grunge kraliçesi Courtney Love'a benzeyen insanlar izleyiciler arasındayken ve defilenin çoğunu tıpkı Kate Moss'un Glastonbury festivalinde giydiği gibi şort-ceket ikilisi oluştururken bunu sormak nereden aklıma geldi!  

15-10/07/front-row-suzy-menkes-saint-laurent.jpg

Fotoğraf: Indigital

Kot, leopar ve kaplan desenleri, ve altından iç çamaşırlarının göründüğü astarsız danteller diğer rock'n'roll öğeleri arasındaydı.  

21. yüzyıl erkek giyiminde muhteşem bir terzilik yeteneğine sahip Hedi'nin 3 sene önce YSL'e katıldığında kadın giyimine dair hiçbir geçmişi olmadığını biliyorum. Bu defile, Yves'in kendisinin ustası olduğu çapraz kesim elbiseler konusunda Hedi'nin öğrenme sürecinde olduğunu kanıtlıyor.  

15-10/07/suzy-menkes-saint-laurent.jpg

Fotoğraf: InDigital

YSL'deki yeni pozisyonuyla başladığı yarı-couture yolculuğundan etkilenmiş olsa gerek ki Kaliforniyalı zayıf mankenlerin taşıdığı çiçekli elbiselerin ve örgü hırkaların yerini bir süre sonra daha sofistike, üzerinde tüylü deri ceketler olan dökümlü erotik elbiseler almaya başladı.

15-10/07/suzy-menkes-saint-laurent-hedi-slimane-spring-summer.jpg

Fotoğraf: InDigital

Ama bu dalga dalga dökülen elbiseleri 1990'ların John Galliano tarzına benzetmemek zor. İngiliz tasarımcı, Dior'a geçmeden önce şeffaf kıyafetler üzerine bayağı bir çalışmıştı. Fakat, şeffaf şifonun altından göğüslerin göründüğü, 1960'larda ilk çıktığında herkesi şaşırtan tasarımların babası da Saint Laurent'in kendisidir.   

Modanın geçmişinden gelen yankıların zaman zaman yeni koleksiyonlarda ses bulması modern tarihin bir parçası. Vetements gibi markaların grunge tarzını geri getirmesi 80'lerin ve 90'ların önemini kavramamıza yarıyor.  

15-10/07/saint-laurent-ilkbahar-yaz-2016-paris-moda-haftasi_a2x0179.jpg

Fotoğraf: InDigital

Ama Hedi'nin denediği şey daha farklı. O geçmişteki öğeleri geri getirmek değil onları kullanarak yepyeni bir gelecek yaratmak istiyor.  

"Parıltılı Grunge?" Kulağa hoş geliyor! 

Saint Laurent 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , VETEMENTS , HEDİ SLİMANE , SAİNT LAURENT