04 Şubat 2015

Inspirations

YAZI: İNAN KIRDEMİR

O moda dünyasının dahi çocuklarından. Geçen yıl, Paris'teki Decorative Arts Müzesi'nde gerçekleşen Inspirations sergisi yaklaşık 160 bin ziyaretçiyle buluştu. Bu başarının sahibi 1981 yılında, Antwerp'teki Royal Academy of Fine Arts'tan mezun olan, Belçikalı Dries Van Noten'dan başkası değil. Tasarımlarında sınırlar ötesi, kültürlerarası yaratıcılık anlayışıyla birleştirdiği etnik dokular Hindistan'dan Çin'e, Afrika'dan Meksika'ya kadar uzanıyor. Sanatsal yorumuyla bütünleşen moda algısını, farklı dönemlerden aldığı ilhamla besleyen Noten, Inspirations sergisiyle Belçika'daki Moda Müzesi Antwerp'te, 13 Şubat - 19 Temmuz tarihleri arasında bir kez daha kreatif dünyasının kapılarını aralıyor.
 
 
 
 
Rönesans dönemiyle başlayıp, 19. yüz yılın etkileriyle, özetle sanat tarihiyle harmanladığı sanatçı ruhu, egzotik mekanlardan aldığı haz ve tutkuyla birleşince başyapıt niteliğinde tasarımlara imza atması kaçınılmaz. Elsa Schiaparelli'den Christian Dior'a, Francis Bacon'dan Mark Rothko'ya uzanan ilham yelpazesi eşşiz vizyonuna dair yeterince ipucu veriyor. 2009 Sonbahar/Kış defilesinde kullandığı Francis Bacon imzalı resimler bu geniş yelpazenin sadece bir örneği.
 
 
 
 
 
Belki de en özel yeteneği cesareti. Zarafeti ve yaratıcı sözcükleriyle yaratıcılığına yeni cümleler eklemekten çekinmiyor. Feminen ve maskülen çizgileri birbiriyle ustalıkla harmanlaması, erkeğe ve kadına öngörülen kalıpları muhteşem bir estetik duygusuyla yıkması Dries Van Noten kimliğinin en önemli parçası. 
 

Dries Van Noten'ın kreatif dünyasını yakından izlemek için tıklayın.

ETİKETLER: DRİES VAN NOTEN , ANTWERP MODA MÜZESİ , INSPİRATİONS