17 Eylül 2015

Hussein Chalayan’ın Vionnet Terfisi

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Hussein Chalayan, Vionet’teki tasarım rolünü genişletiyor. 2014'ün Ocak ayında ilk demi-couture koleksiyonunu podyuma taşyan Chalayan, Paris Moda Haftası kapsamında, 30 Eylül’de Vionnet İlkbahar/Yaz 2016 tasarımlarını sunacak.

15-09/16/hussein-chalayan-goga-ashkenaz.jpg

Fotoğraf: Indigital

Vionnet’in estetik kodunu güçlendirmeyi hedefleyen tasarımcı, markanın kreatif direktörü Goga Ashkenazi ile birlikte değişim sinyalleri veriyor. Bu değişime Paris’te ilk mağazasını açarak başlayan Vionnet, bireysel güçten ve otantik ruhtan beslenerek ifadesi kuvvetli bir dil geliştirmeyi hedefliyor.

Hussein Chalayan İmzalı Vionnet Sonbahar/Kış 2015 Couture Koleksiyonu

Hussein Chalayan Vionnet’in dışında, kendi markasını bir mağazayla taçlandırmanın haklı sevincini yaşıyor. Moda hikayelerinin usta anlatıcısı olarak, İngiliz modasına yön veren isimlerin arasında tutulup, korunan tasarımcının, 90’larda İngiltere’de yaşanan yaratıcılık patlamasındaki yeri kaçınılmaz. Alexander McQueen ile bu vizyonerlik tahtına layık gösterilen Chalayan’ın bu zamana kadar hiçbir mağaza açmaması şaşırtıcı değil çünkü o tasarım dilini dört duvara sıkıştırmak yerine, yıllardır özgürce kullandığı podyumları, gerçek kahramanların tasarımlarının olduğu bir romana dönüştürdü. Chalayan’ın 21 yıl sonra, Londra’da açtığı mağazadan beklentisi kesinlikle satış odaklı değil. O kahramanlarını, hikayelelerini ve tasarımlarını yakından tanıtmak, tanıştırmak istiyor.

15-09/16/chalayan-londra-1442410673.jpgLondra'daki Hussein Chalayan Mağazası

15-09/16/chalayan-londra-magaza.jpgLondra'daki Hussein Chalayan Mağazası

ETİKETLER: HUSSEİN CHALAYAN , LONDRA , MAĞAZA , VİONNET , PARİS MODA HAFTASI , COUTURE