07 Ekim 2016

Gece Kuşları İçin YSL Formülü: Genç Ruh, Seksilik ve Deri

YAZI: SUZY MENKES

Bir inşaat alanındaki vince asılmış neon YSL harfleri, Anthony Vaccarello'nun vermek istediği mesajı bundan daha açık bir şekilde veremezdi herhalde. Yves Saint Laurent’in yeni tasarımcısı Anthony Vacarello’nun, YSL’i yeniden inşa ettiği kesin.

16-10/07/405.jpg

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Bütün izleyiciler taş bir kemerin altında yerlerini aldıklarında ve ilk model podyumda belirdiğinde, Anthony Vacarello’nun YSL sözcüklerinin açılımını da değiştirip “Youthful Sexy Leather”a (genç ve seksi deri) çevirdiğini anlamak zor olmadı!

 YSL-Yves-Saint-Laurent-Suzy-Menkes-Vogue-2017-Paris-Fashion-Week

Fotoğraf: Indigital

Bu formüle bir de Belçikalı/İtalyan tasarımcının cesur küstahlığını ekleyin, işte size 2017 İlkbahar/Yaz defilesine ateşli bir başlangıç yapan YSL!

Tasarımcıya, sahne arkasında koleksiyona dair ana mesajını sorduğumda, kısaca “Eğlenmek,” diye yanıtladı. YSL’i,  meşhur eski tasarımcısından devralan Vacarello, bu konuyla ilgili hiçbir yorum yapmadı. 

YSL-Yves-Saint-Laurent-Suzy-Menkes-Vogue-2017-Paris-Fashion-Week

Fotoğraf: Indigital

34 yaşındaki Vacarello’nun bu konuya hiç değinmemesinin sebebi, başlangıç noktası olarak Hedi Slimane'i değil, Yves Saint Laurent’in kendisinin tasarımcılık yaptığı zamanları alması olabilir. Özellikle de YSL’in cesur genç bir tasarımcı olduğu ve “iyi zevkli” olmanın kurallarını yıkarak moda dünyasında saygı görmeye başladığı dönemi kendisine çıkış noktası olarak almış.

YSL-Suzy-Menkes-Vogue-Yves-Saint-Laurent-2017-Anthony-Vaccarello-Hedi-Slimane

Fotoğraf: Indigital

Yani çıkış noktamız 80’ler: küstah, cesur, gecelere hükmeden 80’ler! Göğüs kısımlarında sıkça gördüğümüz deri, defilenin ilerleyen kısmında bu sefer pantolon şeklinde karşımıza çıkıyordu. Vacarello, deriye tutkun olmasına rağmen modada şu anda epeyce rağbet gören bazı trendlere de koleksiyonunda eşit derecede yer vermiş. Örneğin bu aralar revaçta olan Sekizinci Henry leg-o-mutton kollarını o da kullanmış.

Yeni tasarımcı, gerçekten de Fransız bir kasap kadar iyi kesim yapabiliyor: keskin ama nazikçe. İster V-kesim yaka olsun, ister bir tulum, ister bir kalça kıvrımı; her şey mükemmel bir şekilde yerli yerine oturmuş.

Yves Saint Laurent’in tuxedo ve siyah şifon gibi her koleksiyonunda olan vazgeçilmezleri de unutulmamıştı.

YSL-Suzy-Menkes-Vogue-Yves-Saint-Laurent-2017-Anthony-Vaccarello-Hedi-Slimane

Fotoğraf: Indigital

Peki, bu koleksiyonla YSL arşivinde yerini alacak şey nedir? Kötü zevk! Eski tasarımcı Hedi Slimane’in mankenleri, Los Angeles’tan gelmiş genç kızlara benzerken, Vaccarello’nun mankeleri, her şeyi bilen, dikkat çekmeye çalışan, gece kuşu kadınlara benziyordu.

Meme ucunu kapatan gümüş renk bir “yama”sı olan bol kesimli deri mini elbise de YSL mağazalarında satışa çıkar mı dersiniz? Peki, turuncu bir kablodan oluşan küpeler?

YSL-Suzy-Menkes-Vogue-Yves-Saint-Laurent-2017-Anthony-Vaccarello-Hedi-Slimane

Fotoğraf: Indigital

Yeni tasarımcının, eskisini geçtiği nokta ise kadın vücudunu kontürleme biçimi. Vaccarello’nun YSL’in klasiği olan smokinindeki bıçak keskinliğindeki kesimler bu kontürlemeye örnek verilebilir.

François Henri Pinault, kendisinin defile sonrasında düzenlediği yemekte, “Anthony, YSL için aklıma gelen ilk kişiydi. Tek kişi,” diyor. Böylece Pinault’un da tam desteğini alan Vaccarello, YSL’de seksiliği arttırmaya karar vermiş.

Bu bütün  gece dans etme potansiyeline sahip, deri kıyafetlere bürünmüş kadın tiplemesinin tam daha da coşacağını düşünürken, podyuma birdenbire günlük kadife ceket giymiş bir kadın çıkabiliyor.

YSL-Suzy-Menkes-Vogue-Yves-Saint-Laurent-2017-Anthony-Vaccarello-Hedi-Slimane

Fotoğraf: Indigital

Bu kadife ceket ve zaman zaman karşımıza çıkan kot kumaş, YSL koleksiyonunu gerçekliğe çekiyor ve iş için giyilebilecek seçenekler de sunmuş oluyordu.

Elbette asıl soru şu: Yeni tasarımcı, Yves Saint Laurent’in özünü anlayabilmiş miydi- ve Hedi Slimane’inki kadar iyi satışlara sahip olabilecek mi?

Bu aralar havada, basitlik ve görgüsüzlük var. Ama Vaccarello bunu tercih etmemiş. Kardashianlara hitap etmek yerine koleksiyonunu hayat dolu ve hafif kinayeli bir enerjiyle tasarlamış.

Kendisinin, gelecek sezon da YSL arşivinden ilham alarak güzel şeyler çıkaracağına eminim. Belki bu sefer göğüsleri açıkta bırakmaz. Çünkü Yves zamanında şok edici olan bazı şeyler, artık biraz sıkıcılaştı.

Saint Laurent 2017 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: SAİNT LAURENT , ANTHONY VACCARELLO , HEDİ SLİMANE , YVES SAİNT LAURENT