01 Ekim 2015

Galliano ve Margiela'nın Çanta Çılgınlığı

YAZI: SUZY MENKES

En sonunda bu noktaya mı geldik? John Galliano'nun sanatçı derinliği ve canlı hayalgücü artık el çantası pazarlamak için mi kullanılıyor? 

Büyülü bir hayal gücüne sahip John Galliano, Maison Margiela'nın kreatif direktörü olarak 2016 İlkbahar/Yaz defilesini geniş krem bir monta eşlik eden büyük ve göze batan bir çantayla açtı.   

15-10/01/suzy-menkes-john-galliano-maison-margiela-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

Her ne kadar Galliano defileyi cesur bir şekilde aksesuarlarla, şairane topuzlarla veya gümüşi makyajla zenginleştirmeye çalışsa da, o büyük çantalar defile boyunca sürekli karşımıza çıktı.   

Kıyafetlerin üzerindeki püsküller veya ayna diskler gibi süsler genel olarak dramatik bir etki yaratmıştı. Tasarımcı önceki gösterişli defilesine gönderme yaparak gümüşlere pas efekti vermişti.   

15-10/01/margiela-john-galliano-suzy-menkes.jpg

Fotoğraf: Indigital

Galliano'nun sadece geçmişini değil şimdiki gerçekliğini de düşünmek gerek. Fakat Galliano'nun, modanın en iyi prodüksiyon ve set tasarımcılarından biri olan Michael Howells'la artık çalışmaması, Dior'daki yıllarında kullandığı abartılı güzel saçları ve makyajları artık görmüyor olmamız, bize odak noktası olarak sadece kıyafetleri bırakıyor.   

Martin Margiela'nın romantizmden uzak özgün tarzının devam etmesi gerektiğini düşünüyorum ama biraz da Galliano'nun patchwork ceketlerini ve montlarını görseydik güzel olabilirdi.  

15-10/01/maison-martin-margiela-suzy-menkes-john-galliano.jpg

Fotoğraf: Indigital

Fileler ve göğüs kısımları çıplak erkek mankenler koleksiyonla alakasız duruyordu. 

Normalde defile sonunda alkışlar için mutlaka podyuma çıkan Galliano şimdi defile biterken sessizce yok oluyor. Defile notlarında, "Lo-fi, sci-fi, biraz da hi-fi" yazılmış, defilenin teknolojiyle ve bilim kurguyla bağlantısına dikkat çekilmiş.  

Bu not, gümüşlerin üzerindeki pas etkisini ve parlayan beyaz aynaları açıklar nitelikte.  

15-10/01/suzy-menkes-margiela-john-galliano.jpg

Fotoğraf: Indigital

Kumaşlara uygulanan teknikler benim için hiçbir anlam ifade edemedi. Ne kadar güzel dikilmiş olursa olsun çim yeşili takım da.  

Beline kalın bir ip dolanmış geniş sweater dinamik gözüküyordu, yerleri süpüren koyu turuncu gece elbisesi de fena değildi.  

Göğüs kısmına bağlanmış kurdeleleriyle Japon etkili kıyafetlerin de bir büyüsü vardı. Alçak, kıvrımlı topuklularla yavaşça yürüyen mankenler, modern geyşa asaletine sahiptiler.

15-10/01/suzy-menkes-john-galliano-maison-margiela.jpg

Fotoğraf: Indigital

Ama arkalarını döndüklerinde o kurdelelerin ticari bir amacının olduğunu fark ettim! Sırt çantasına benzer bir şeyler taşıyorlardı... Hayır hayır, bildiğin el çantasıydı bunlar! 

Maison Martin Margiela 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , JOHN GALLİANO , MAİSON MARTİN MARGİELA