01 Temmuz 2014

Floransa’da 4 günlük festival

YAZI: SUZY MENKES

 
 
Floransa’daki Modanın Anavatanı sergisinin (Firenze Hometown of Fashion) muhteşem açılış seremonisinden...
 
 
Melekler ve şeytanları taşıyan gondollar, uzun bir teknenin üzerindeki kabarık etekli kadın ve deniz bisikletlerinin Arno nehri üzerinde yarattığı dalgalar ile Floransa dört gün süren moda kutlamalarına başladı.
 
Nehrin üzerindeki geçit töreni ile İtalyan Lent Carnivale arasında bir yerde, açılış seremonisinde 60 yıldır stil tohumları eken Floransa’ya hürmet ederek Firenze Hometown of Fashion’ın lansmanı yapıldı. Bu görkemli görüntü Santa Trinita köprüsünden izlendi.
 
 
Arno nehri üzerindeki geçit töreni
 
Bu etkinlik aynı zamanda iki yılda bir gerçekleşen 1089 erkek ve 75 kadın giyim markasının koleksiyonlarını Pitty W’de sundukları fuar Pittio Uomo’nun da kutlamasaydı.
 
 
Stefano Ricci ve Suzy kutlamaların tadını çıkarırken.
 
 
Pitti Immagine’nin başkanı Gaetano Marzotto ve Centro di Firenze per la Moda Italiana’nın başkanı Stefano Ricci, ikonik Floransa markalarından biri olan ve İtalyan mimarlar ABDR tarafından tasarlanan hiper modern yeni opera binasının ev sahipliği yaptığı konsere doğru gidiyor.
 
 
Andrea Bocelli’nin duvarın üzerine yansıltılan canlı performansı...
 
 
İşte tam orada, Andrea Bocelli’nin havada süzülen sesi aralarında Laudomia Pucci ve Ferragamo ailesi de olan dinleyenlerin gözlerini dolduruyor.
 
Konserin ardından bulutlar köprünün üzerine doğru eğilerek dramatik bir görüntü veriyor. Tam bu esnada akşam yemeği sunumu başlıyor. Ferruccio Ferragamo, sadece nehrin üzerindeki havai fişek gösterilerini değil, aynı zamanda Stefano Ricci’nin sponsorluğunu yaptığı Ponte Vecchio’nun aydınlatmasını da işaret ederek, “Floransa muhteşem bir şehir ve biz bu şehre çok şey borçluyuz” diyor.
 
 
Ponte Vecchio’nun doğa dostu ışıklandırması
 
 
Bu köprü, bayrak fırlatıcılarının tarihi üniformalar giydiği Sbandieratori için yapılan geçit törenine de ev sahipliği yapmıştı.
 
 
Sbandieratori’ler festivalin keyfini sürerken
 
Laudomia Pucci, geçit töreninde kostümü ile at üstünde şehrin sokaklarında dolaşan babası Emilio Pucci’yi hatırlıyor. Floransa’nın tarihi ve bugünkü dinamik yapısından gururlu olarak hislerini dile getiriyor: “Avrupalı, İtalyan ve Floransalı olmaktan gurur duyuyorum. Ve burada modanın 60. yılını kutluyor olmak harika.”
 
 
Floransa Modanın Anavatanı kutlamalarına şehrin üzerinden bir bakış...
 
 
 
Andrea Bocelli sahnede meşhur İtalyan aryalarını söylerken...
 
 
 
Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar