16 Ocak 2017

FKA twigs Yönetmen Koltuğunda

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

FKA twigs 28. yaşını yaratıcılık dolu bir başarıyla kapatıyor. Görsel yeteneklerine, geçtiğimiz ay yayınlanan ve her şeyiyle kendisine ait olan 35 dakikalık kısa filmi Soundtrack 7 ile tanık olduğumuz twigs, yeni yaşına girmeden tüm marifetlerini göstermekten çekinmiyor. Bugün doğum günü olan başarılı sanatçı, kreatif direktörü olduğu, Nike’ın çığır açan Spring Zonal Strength Tights kampanyası yayınlandı. Alternatif sanatçı, Nike ile yaptığı iş birliği sonucu ortaya çıkan ”Do You Believe in More?" adlı projede bu taşıması büyük rütbenin altından başarıyla kalkmakla kalmadı ayrıca kampanyanın konsepti, filmin yönetmenliği, soundtrack’i, kısaca her şeyi, kendi, tek başına yarattı. Nike’in modern hareket çerçevesinde adım attığı yeni çağda ona eşlik eden FKA twigs, markanın yeni vizyonunu film projesiyle kusursuz bir şekilde anlatıyor. Nike’ın sporu kendini ifade etme biçimi olarak tanımladıkları koleksiyonun kampanya filminde, FKA twigs bunu dansın dışa vurumcu gücüyle ve sözleriyle yeni jenerasyonun hikayesini anlatan şarkısıyla başardı.

Nike

Modern hareketin temsili, tüm sporlar arasındaki sınırları kaldıran filmin, ekibi de kendi kadar ilham vericiydi. Mexico City’de çekilen filmin, kampanya fotoğraflarını 17 yaşındaki fotoğrafçı David Uzochukwu çekerken, dans ekibinde de hem dünya karate şampiyonu hem ruhani iyileştirici olan Jay Kirton’dan, hem krump dansçısı hem klasik kemancı olan Saskia Horton’a aynı anda farklı disiplinlerdeki, stereotiplere sığmayan 12 atlet buluştu. FKA twigs modern hareketi, gençliğin temsil ettiğini düşünürken, gençlerin gücünü projeye yansıtarak bunu başarmış. Twigs’in hayatlarını aktif olmaya adayan genç insanları buluşturduğu bu projede, spor ve aktif hayatın, kendini ifade etme biçimi olduğuna ışık tutuyor. ''Beden Teknikleri’’ makalesinde, bedenin ve hareketlerin aslında ne kadar ayırt edici olduğunu ortaya atan Fransız sosyolog Marcel Mauss’un düşüncelerini adeta, FKA twigs'in bu projesinde modern bir yorumla seyrediyoruz.

Nike

‘’Özel olduğumu biliyordum..’’ sözüyle başlayan filmde, FKA twigs’in eksantrik koreografisi ve manalı, müziğinin sözleri dışında, avangard sanatçıcının özgün ve cool karakterini ve şahsına münharsır estetik anlayışını da kampanya filminde görmek mümkün. Birbirinden otantik takıları, piercing’leri, metalik ve siyah yüz dövmeleri, orijinal saç stilleriyle, FKA twigs sporun olduğu gibi güzelliğin de sınırlarını ortadan kaldırmış. Farklılıklarıyla hayallerini gerçekleştiren nesle seslenen projede, Nike’in beden ve ruhu buluşturan bu yeni zihniyetini kusursuz bir şekilde temsil eden FKA Twigs, aslında kendini de ifade ettiğini belirtiyor. 29 yaşına giren multidisipliner sanatçı FKA twigs, Nike ile yaptığı işbirliğinde çıtayı aşılması zor bir yere çıkartırken, sınırsız vizyonu, artistik yetenekleri ve geniş hayal gücüyle de yeni yaşında içindeki gücün daha fazlasına inanmamızı sağlıyor.

FKA twigs'in En Çok Dikkat Çeken 10 Güzellik Anı

ETİKETLER: FKA TWİGS , DOĞUM GÜNÜ , NİKE , İŞBİRLİĞİ , KREATİF DİREKTÖR , SPOR