05 Haziran 2015

O Güzel: FKA twigs

YAZI: VALERİE DAYAN

Güzellik ilhamını Audrey Hepburn veya Brigitte Bardot’dan alan klasik güzel kadınlardan çok uzakta bir yerde, nev-i şahsına münhasırlığın yeni nesil öncüsü FKA twigs yaşıyor. 27 yaşındaki İngiliz R&B şarkıcısı, ilk bakışta 90’lar esintili Frida Kahlo ile Björk karışımı bir güzelliğe sahip olduğunu düşünseniz bile, aslında tamamen kendine ait bir ruh ve onu yansıtan bir stile sahip. Aynı anda hem punk, hem zarif ve feminen olabilen twigs, bunu yaparken aldığı referansları da gizlemiyor. Alnına kendi saçlarıyla “love” yazılan I-D dergisi kapağı ile alın bölgesindeki ince bebek saçlarını meşhur eden twigs’in ilham perisi 1920’lerde fırtınalar estiren ilk ünlü siyah kadın şarkıcı Josephine Baker.

 

 

 

 

 

Günlük hayatta bebek saçlarını jöle ve tarakla şekillendiren ve en yoğun gününde bile onları hazırlamaya birkaç dakika ayırdığını söyleyen twigs, saçlarının kopyalanmasından biraz şikayetçi: “Bebek saçları dövme ve piercing gibi. Doğru kişide çok güzel durabilir ancak yanlış kişide çok çok kötü olabilir.” twigs’in popülerleştirdiği bir başka şey ise yüz dövmeleri. Bu yıl gerçekleşen Londra moda haftasında kabile esintili yüz dövmeleri ile performans sergileyen twigs, makyaj artisti Naoko Scintu’ya John Galliano’nun Givenchy’nin tasarımcısı olduğu 1996 yılına ait defilenin fotoğraflarını göstermiş. Scintu ise bu görünümü bronz gözler ve temiz görünen bir cilt ile modernize ederek twigs’e uyarlamış. Kendini bir savaşçı gibi hissettiğini ve bunu görüntüsüne yansıtmayı sevdiğini söyleyen twigs’i sıradan bir günde de yüzünde çizgilerle görmek mümkün. Genç şarkıcının Instagram hesabı da en az konserlerindeki kadar ilginç güzellik fikirlerine kapı açıyor: Grafik eyeliner denemeleri, çingene pembesi, kahverengi, hatta mor dudaklar, 80’lere ait bukleler, nazar boncuklu nail art denemeleri bunlardan bazıları. twigs mükemmel olduğunu düşünen hayranlarına herkes gibi kusurları bulunduğunu söylüyor. Kusursuz değil mi bilmiyoruz ama sıradan biri olmaktan çok çok uzak olduğu kesin. Şarkıcı olmadan önce Kylie Minogue, Jessie J gibi ünlülerin arkasında dans eden twigs, bale, caz, tap dance gibi danslar ile büyümüş. Şimdi ise Derek Augustine’den 1980ler Harlem’inden yadigar vogueing dansı dersleri alıyor.

 

 

Kaşlarını oksijenle açmaya çalışırken bir güzellik felaketi yaşayan twigs, katıldığı bir davete kaşlarını saklayan Cleopatra örgülerini andıran kakül örgülerle katıldı.

 

ETİKETLER: SEPTUM RİNG , O GÜZEL , FKA TWİGS , LONDRA , NAOKO SCİNTU , JOHN GALLİANO , GİVENCHY , GÜZELLİK , GÜZELLİK REHBERİ , DEFİLE MAKYAJI , GÜZELLİKSIRRI