13 Nisan 2017

Exclusive: Gucci Önyargıları Sanat, Dans ve Aşkla Yıkıyor!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Alessandro Michele’nin, Gucci dünyasına nüfuz etmeyesiyle markanın DNA’sındaki şehvetli cesaret, müthiş bir hassasiyete ve farkındalığa evrilmeye başladı. Yüksek modanın dengelerini romantik bir devrimle sarsan Michele, duygusal tasarımlarının yanı sıra günümüz dünyasında gözden kaçırdığımız esas değerleri, hayalperest vizyonuna hayati bir farkındalıkla işliyor.

Gucci

Önce cinsiyetsiz hissetmekle meşgul olan kreatif direktör, kadın ve erkek giyim koleksiyonlarını tek bir defilede buluşturarak, geleneksel moda sözlüğüne yenilikçi kavramlar da eklemekten kaçınmadı. Son iki yılda çağdaş ve dijital çağın sınır tanımayan sanatçılarıyla gerçekleştirdiği işbirlikleri de öyle. Gucci’nin ilk olarak Vogue.com.tr’de yayınlanan son kampanyası 'Soul Scene' ise, moda tarihinin en ikonik çalışmalarından biri olmaya aday.

Gucci

Gucci Pre-Fall 2017 kampanyası için sahneyi sade ve sadece siyah modellere bırakıyor. Dünya siyasetinde ırkçı söylemlerin neredeyse bir slogana dönüştüğü bu ayrımcı atmosferde, farklılıkları kutlayan Gucci gerek moda arenasında, gerekse günlük hayatlarımızda betonlaşmış önyargıları duygu, sağduyu ve aşkla kırıyor.

Londra’daki Photograhpher’s Gallery’de, siyah erkeklerin maskülenliğini ve snopluğunu kutlayan 'Made You Look' sergisinden esinlenerek inşa edilen kampanya, kadınların ve erkeklerin kendilerini sanatın özgürlüğüyle ifade edebilme yeti ve yeteneklerini ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Özellikle Malili sanatçı Malick Sidibé’nin, memleketi Bamako’daki gençliğin müzik ve dans ile kurduğu ilişkiyi fotoğraflayarak renkli ve mutlu bir dünya keşfetmesi, Michele’yi inanılmaz etkilemiş. Bu çeşitliliği ve farklılığı 60'larda İngiltere'nin kuzeyinde yükselen 'Northern Soul' hareketiyle birleştiren Gucci, sonsuz özgürlüğü hayal ediyor.

Gucci

Kreatif direktörlüğünü her zamanki gibi Alessandro Michele’nin üstlendiği kampanyanın sanat direktörü ise önceki Gucci çalışmalarından aşina olduğumuz Christopher Simmonds. Kampanyayı fotoğraflayan isim de Michele’nin görsel diline sonsuz inandığı fotoğraf sanatçısı Glen Luchford. Bugüne kadar defilelerinde popüler isimleri yürütmekten bilinçli bir şekilde kaçınan Michele'nin bu prensibi Pre-Fall 2017 projesinde de değişmiyor. Farklı disiplinlerden, mesleklerden ve ülkelerden gelen kampanyanın yıldızları, hem model, hem dansçı, hem de sanatçı. Gucci, önümüzdeki günlerde kampanyanın filmini de yayınlamaya hazırlanıyor. Takipte kalın!

Gucci Pre-Fall 2017 Kampanyası

 

ETİKETLER: GUCCİ , 2017PREFALL , SİYAH , ALESSANDRO MİCHELE , GLEN LUCHFORD