02 Kasım 2016

Dries Van Noten’ın Hayatı ve Kariyeri Belgesel Oluyor

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Yüksek moda sahnesinde Dries Van Noten’ı ayrı bir yere koymak gerekir. O, Anvers’ten çıkıp geleneksel moda kurallarını yıkmayı başaran altı moda dahisinden biri. 1986 yılında giriş yaptığı moda dünyasını, podyumda anlattığı hikayelerin gücüyle nasıl büyülediğine her sezon bir kez daha tanıklık ediyoruz.

Dries Van NotenFotoğraf: @driesvannoten

Paris Moda Haftası kapsamında sunduğu İlkbahar/Yaz 2017 defilesinde buz etkisi yaratan floral masalları görünce veya saray lüksünü vahşi doğanın tehlikeli cazibesiyle buluşturduğu Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonuna yakından bakınca, modayı tüketim zincirinin bir halkası olmaktan çıkarıp, sanatsal bir ifade biçimi olarak algılamaya başlıyorsunuz. Yaratıcılığının en önemli faktörlerinden biri de bağımsızlığı. Van Noten, kendi düşler dünyasının efendisi. Bu onun hayatını ve zirveye taşıdığı kariyerini daha ilgi çekici kılıyor. Bütün donanımı ve ilham vericiliğiyle, Van Noten'ın vizyonu yüksek hayatı ve kariyeri belgesel oluyor.

Dries Van NotenFotoğraf: Indigital

Dries isimli belgesel, geçmişten günümüze Dries Van Noten'ın hayatına ve kariyerine ayna tutacak. Stil ikonu Iris Apfel, rütbeli moda eleştirmeni Suzy Menkes ve başarılı küratör Pamela Golbin'in de projede yer alacağı gelen bilgiler arasında. Belgeselin yönetmenliğini ünlü fotoğrafçı William Eggleston'ın hayatını konu alan arşivlik bir film çeken Reiner Holzemer üstlenecek. Dries'in ne zaman yayınlanacağı ise henüz bir netlik kazanmış değil.

Dries Van Noten İlkbahar/Yaz 2017 Koleksiyonu

 

 

ETİKETLER: DRİES VAN NOTEN , DRİES , BELGESEL , REİNER HOLZEMER