03 Temmuz 2015

Dice Kayek'in İlham Haritası

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Dice Kayek’in başarı yolculuğu Ayşe Ege ve Ece Ege’nin çifte vizyonunda gizli. 6 Temmuz'da Paris Haute Couture Sonbahar / Kış 2015 kapsamında 3. couture koleksiyonları Nocturne 54'ü sunmaya hazırlanan ikili, Fransa’nın en önemli sanat alanlarından Musée des Arts Décoratifs'i ele geçirecek.
 
15-07/03/07_jameel_prize_winner_dice_kayek-1-1435910892.jpg
 
Dice Kayek’in alamet-i farikası Doğu ve Batı’dan aynı anda beslenmesi. Bu köprü görevi gören vizyon, bugüne kadar bir sürü ödülle tescillendi. 2003’te Fransa'da moda kategorisinde "Femme en Or" (Altın Kadın) ödülüne layık görülülen kardeşler, tam 10 yıl sonra Istanbul Contrast koleksiyonundan “Ayasofya”, “Kubbe” ve “Kaftan” isimli tasarımlarla Jameel Prize’ı kazandılar. İslam sanatlarını yeni bir söylemle yorumlama alanında katkıları doğrultusunda seçilen Dice Kayek tasarımları, Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde sergilendi.
 
15-07/03/12_jameel_prize_winner_dice_kayek.jpg
 
Ayşe Ege ve Ece Ege kardeşlerin ilham kanalları kesintisiz açık. Kurdukları dilin mimarı Bursa’dan İstanbul’a, İsanbul’dan Paris’e uzanan yolculuk haritası. Bir gün İstanbul’un tezatlığına kapılıp, bir şehirin dokusunda kendilerini kaybederken, başka bir gün Frank Gehry’nin mimari dilini okuyup anlayarak, binalara kumaştan öyküler yazabiliyorlar. Evrensel dilin sürekli kendini güncellemesi, yenilenmesi Dice Kayek’in tasarımlarına da yansımış. Ayşe ve Ece Ege’ye göre haute couture zekayla örülmüş bir ruh sanatı. Dice Kayek’in ruhunda hikayeler, yaşanmışlıklar ve biraz da gerçeklik var. Geçtiğimiz yıl ilk haute couture koleksiyonu Winter Garden’la çiçeklerin organik dünyasına bir kapı aralayan tasarımcılar, anlattıkları floral hikayeyle moda dünyasından tam not aldılar.
 
Dice Kayek’in ikinci haute couture koleksiyonu Dollhouse da Paris Couture Haftası’nda Suzy Menkes’ın merceğindeydi. Hepsi el işi olan koleksiyonda ilham rotasını üç önemli çağdaş sanatçı Hans Bellmer, Louise Bourgeois ve Anette Messager’a çeviren tasarımcılar, bu üç ismin ışığında modern bir oyuncak bebek evi tasarladılar.
 
Dice Kayek’in yüzünü tamamen Batı’ya döndüğünü düşünmeyin. Türkiye’deki tekstil sektöründe de önemli adımlar attılar. Machka markası bu adımlardan biri. İkili, Türkiye’de İpekyol’un sahibi ve İTKİB’in yönetim kurulu üyesi olan Yalçın Ayaydın ile Machka markasına hayat verdi. Markanın ismi için Maçka semtinden esinlenmeleri ikilinin sokaktan nasıl beslendiklerinin altını bir kez daha çiziyor. 20 yıl önce “Made in Turkey” imzasına mesafeli yaklaşan moda dünyası, artık Dice Kayek ile birlikte bu imzayla vizyonu, kaliteyi ve sanatsal sentezi bağdaştırıyor.
 
Paris'te gerçekleşecek Dice Kayek Nocturne 54 koleksiyon sunumu için son 3 gün! Defile ile ilgili tüm detaylar için takipte kalın.

ETİKETLER: DİCE KAYEK , AYŞE EGE , ECE EGE , HAUTE COUTURE , NOCTURNE 54