21 Kasım 2013

Dice Kayek finalde

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

 

Moda tasarımcılarımız Ayşe ve Ece Ege'nin markaları Dice Kayek, dünyanın en önemli tasarım müzesi Victoria & Albert tarafından düzenlenen Jameel Prize’a Istanbul Contrast koleksiyonunda yer alan Ayasofya, Kubbe ve Kaftan isimli tasarımlarıyla aday gösterildi.

Dice Kayek, ünlü mimar Zaha Hadid’in öncülüğünde, Victoria & Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un jüri başkanlığında finale kalan ilk 10 isim arasında yerini aldı. 270 sanatçı ve tasarımcı arasından seçilen ikilinin yanı sıra finale kalan isimler Faig Ahmed, Nada Debs, Mounir Fatmi, Rahul Jain, Wagas Khan, Laurent Mareschal, Nasser Al Salem, Florie Sainot ve Pascal Zoghbi oldu.

İslam sanatlarını güncel bir bağlamda ve yeni bir söylemle yorumlama alanında katkıları, toplumsal geçerlilikleri ve gelecek kuşaklara etkileri doğrultusunda seçilen finalistlerin eserleri, 11 Aralık 2013 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra’da bulunan Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenecek. Sergi, daha sonra dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek. Sergi süresince tasarımcıların çalışmalarını konu alan ve ’74STUDIO tarafından tasarlanıp hazırlanan Istanbul Contrast isimli kitap satışta olacak.

ETİKETLER: DİCE KAYEK