22 Mart 2019

Diane von Furstenberg CFDA Başkanlığını Tom Ford'a Devretti!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Tom Ford

Fotoğraf: Tom Ford

Amerikan moda endüstrisinin iyi bir dönemden geçtiğini söyleyemeyiz. Genç yetenekleri Donald Trump’ın uyguladığı siyaset ürkütüyor, Calvin Klein gibi rüştünü ispatlamış dev markalar yüksek moda sahasından çekiliyor, artık New York Moda Haftası’nın takviminde yer almayacağını açıklayan tasarımcılar da cabası. İşte böyle bir kriz ortamında geliyor Tom Ford. CFDA (Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi başkanlığını Diane Von Furstenberg'den devralıyor. 

“35 yıldır moda sektöründeyim. Bu işe New York’ta başladım. Her ne kadar 30 yıl Avrupa’da yaşamış olsam da New York’la ayrı bir bağım var. Modaya global bir perspektiften bakmamız gerekiyor. Sınırlar çizdik, içimize kapandık. Her türlü izolasyona ‘dur’ dememiz gekiyor” diyor. Bahsettiği yalnızlaşma halinden mevcut siyasal erki ve medyayı sorumlu tutuyor. "Trump'tan başka bir şey gördüğümüz yok ki. Televizyonlarda, gazetelerde her yerde Trump, Trump, Trump."

Getirdiği öneri ise globalleşme. Çin pazarını ve Çin tüketicilerin lüks tüketimdeki gücünü örnek veriyor. "Eğer günümüzde en büyük lüks tüketicileri Çin'den geliyorsa, Amerika olarak dünyanın sadece bizim eksenimizde dönmediğini görmemiz lazım. Açılmamız lazım."

Haziran itibarıyla görevine başlaması planlanan Ford'un Amerikan modasını silkeleyeceği, yeni bir vizyon doğrultusunda eski şaasına kavuşturacağı kesin gibi. Zira Ford'un tasarımcılıktan yönetmenliğine bugüne kadar başarızlıkla sonuçlandırdığı hiçbir görev yok. 

 

 

ETİKETLER: TOM FORD , CFDA , AMERİKAN MODA TASARIMCILARI KONSEYİ