07 Temmuz 2015

Devrimsel Adım

YAZI: SUZY MENKES

15-07/07/_uly1166-1436256257.jpg

 

 

Ulyana için couture, yepyeni kurallar barındırıyor artık: özgürlük, mütevazılık, dürüstlük ve bir nevi hafiflik. Rus köklerine sadık kalarak aynı zamanda bugünün dünyasını da kucaklayan Sergeenko, bebek mavisi, açık pembe, mavinin petrol, cam göbeği ve kraliyet tonları gibi şirin renkler kullanarak kapsamlı bir koleksiyon ortaya koyuyor. Kesimdeki sadeliği ise kıyafetlerdeki açısal yapısalcılıkta görebilmek mümkün.

Ulyana, couture'ün bugününe dair gerçeği anlamış: bu kıyafetler modern kadınlar tarafından giyilecek. Çoğu uzun, vücuda düzgünce oturan elbiselerde ortak apartman yaşamını çağrıştıran süslemeler kullanılmış: sade lambalar veya parıldayan Noel süslemeleri.

Koleksiyonun çok da pratik veya sahici olduğunu söyleyemeyiz. Şapka tasarımcısı Stephen Jones tarafından yaratılan vizon kürkünden bebek şapkalarında, Christian Louboutin ayakkabılarında veya çizmelerindeki renkli kürk ponponlarda komünist dönem öncesinin izlerini görmek mümkün. Ama koleksiyonda aynı zamanda çiftçilerin el işlerine benzer süslemeler de bulunmaktaydı. Bu süslemeler hem çetrefilli gözüküyor hem de bir bakıma gerçekçi duruyordu.

Kostüm tasarımlarından modanın gerçekçi sularına açılan bu defile, Ulyana'nın geleceğe doğru attığı sağlam bir adımdı. Adına "Ulyana'nın kişisel Rus Devrimi" diyelim.

Ulyana Sergeenko Sonbahar/Kış 2015 Couture Koleksiyonu

 

ETİKETLER: ULYANA SERGEENKO , SONBAHAR 2015 COUTURE