22 Nisan 2020

Çevreye Duyarlı Mücevher Koleksiyonu

YAZI: HAZAL BAYAT

pomellato

İtalya’nın geleneksel çizgilerini yenilikçi bir anlayışla birleştiren mücevher markası Pomellato, Denim Lapis Lazuli Kapsül Koleksiyonu’nu çevresel farkındalığa dikkat çekmek için 22 Nisan Dünya Günü’nde satışa sundu. Sürdürülebilirlik adına önemli bir mesaj veren koleksiyon, tamamıyla çevreye duyarlı materyaller kullanılarak tasarlandı. Bilinçli bir şekilde dünyanın dört bir yanından elde edilen materyaller, Milano’da Pomellato’nun yetenekli tasarımcıları tarafından şekillendirildi.

Denim Lapis Lazuli kapsül koleksiyonunun arkasında yatan fikir ise 2018'de London College of Fashion’da düzenlenen “Kering Award for Sustainable Fashion”da ortaya çıktı. Yarışmada birincilik ödülünü kazanan Şilili öğrenci María Teresa Flores’in ülkesindeki değerli kaynak lapis lazulinin kullanımını önermesi İtalyan marka Pomellato’nun dikkatini çekti. Hemen harekete geçen Pomellato, Las Flores de los Andes şirketini ve lapis lazulinin kaynağını buldu. Güney Afrika’dan sürdürülebilir yöntemlerle çıkarılan lapus lazuli, Pomellato’nun deneyimli mücevher ekibi tarafından özenle seçildi. Yüksek lazurit seviyesi, koyu mavi rengi ve opaklığıyla koleksiyona adını veren taş, böylece Pomellato’nun Denim Lapis Lazulü kapsül koleksiyonunun baş mücevheri oldu.

Yoluna sürdürülebilir kaynaklı materyallerle devam etmenin haklı gururunu yaşayan Pomellato, Denim Lapis Lazuli’de madenlerin zengin çeşitliliği ile lüks dizaynı bir araya getirerek ikonik tarzını yansıttı. Küpe, bileklik ve yüzükten oluşan özel koleksiyonun tüm dünyaya yayılan bir hikâyesi var: Şile’nin rahatlık ve zarafeti ortaya çıkaran koyu mavi lapis lazulisi ile Tanzanya’nın koyu kırmızı zümrüdünü buluşturan mücevherler, Kolombiya’dan çıkarılarak ustalıkla işlenen rose goldun sıcak parıltılaryla birleşti.

Ritratto koleksiyonu stilinde yontulan lapis lazulinin doğal çekiciliğini kaybetmemesi için özel emek sarf eden zanaatkarlar, taşı köşelerinde pençe şeklinde kıvrılan Tanzanya yakutlarıyla birleştirdi. Güvenli çalışma koşullarında, çocuk işçiliğinden arınmış ve sıkı çevre kontrolüyle üretimi garanti eden Fairmined etiketine sahip rose gold ile tamamlanan tasarım, Pomellato’nun mirasıyla beraber çevre ve insan haklarını da koruyor. Altının eritilmesinden son cilalanmaya kadar tamamen şirket içinde üretilen mücevherler sipariş üzerine üretiliyor ve siparişler yalnızca Pomellato’nun internet sitesi üzerinden verilebiliyor.

 

ETİKETLER: POMELLATO , KERİNG AWARD FOR SUSTAİNABLE FASHİON , 22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ , DENİM LAPİS LAZULİ