16 Ocak 2015

Burberry'den Bohem Rapsodi

YAZI: SUZY MENKES

Burberry Prorsum erkek defilesinin son parçası olan ayna süslemeli ceket de podyumdan çekildikten sonra "Hayır Hindistan'a gitmedim, bu Bohem havası öylesine esti!" diyor Christopher Bailey.  
 
Çok güzel bir defile sunumuydu çünkü Bailey "kamuflaj art nouveau'yla tanıştı" stilini erkek terziliğine taşımıştı. Bohem Rapsodisi'ne yeni renkler, desenler ve dokular eklemişti ancak bunu dar pantolonlardaki veya denizci montu, bomber ceketi gibi çeşitli tarzdaki ceketlerdeki genç silueti bozmadan başarmıştı. 
 
Fotoğraf hakkı: Indigital 
 
London Collections: Men'deki Burberry defilesi, markalaşmaya verilecek ders kitabı örneği gibiydi, bu da Christopher Bailey'nin sadece moda departmanının değil bütün şirketin yönetimini ele almasından sonra her şeyin daha iyiye gittiğini gösteriyor.  
 
İngiliz ordusuna dair bir geçmişi olan markanın, görkemli hippie vizyonu resme pek de uyum sağlamıyor gibi gözükebilir. Yine de Bailey, modellere gözlük taktırmış, renkli kalemleriyle yaptığı tasarımlarla da koleksiyonu kusur bulunamaz hale getirmiş. 
 
Fotoğraf hakkı: Indigital 
 
Defilede ilk önce zemine dikkat ettim, siyah-beyaz karolarla döşenmişti. Aslında daha da önce Claire Maguire'ın canlı müziğini duymamla başladı her şey. Burberry her zaman defilelerini kapsayıcı bir şekilde düzenlemiştir. Sadece defilenin kendisi değil, defilenin temposundan tutun da müziğine, ön sırada kimlerin oturduğuna kadar her şey dikkatle planlanmış.  
 
Daha sonra ortaya sanki ders çalışmayı seviyormuş gibi gözüken hipster'lar çıktı (ama hippi saçları yoktu elbette.) Bu hipster'lar ellerinde tote bag'ler taşıyordu; üstlerindeki gömlekler, ceketler ve püsküllü şallar renk ve küçük desenler açısından zengindi.
 
Woodstock festival tarzını iş dünyasına taşıyan kıyafetlerdeyse Burberry'nin vizyonuna ters düşen hiçbir şey yoktu, aksine her bir parçayı satın almak isteyebilirdiniz.  
 
Fotoğraf hakkı: Indigital 
 
 
"70'lere geri dönüş" modasının çoktan klişe haline geldiği bir zamanda, Bailey sahici kıyafetler tasarlamış. Kıyafetler erkeksiydi, giyilebilir ve kesinlikle satın almak isteyeceğiniz türdendi, ki bu da daha farklı bir hippi tarzı göstermeyi seçmiş tasarımcılar için iyi bir ders. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: BURBERRY , SUZY MENKES , CHRİSTOPHER BAİLEY , BURBERRY PRORSUM , ERKEK DEFİLESİ , MODA , DEFİLE , LONDON COLLECTİONS , CLAİRE MAGUİRE