07 Temmuz 2019

Burberry ve Nowness Sunar: The Dreamers

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

nowness, burberry, the dreamers

Fotoğraf: nowness.com

Son dönemde geleneksel tasarım çizgisinden çıkarak marka kimliğini yenileme sürecine giren Burberry, yeni çantası TB Bag’in tanıtımı için heyecan veren görsel bir serüvene atıldı. İngiliz modaevinin Nowness’ın ortaklığıyla gerçekleştirdiği The Dreamers video serisi, hayalperest kadınlarının ilham veren yolculuklarını anlatıyor. The Dreamers, kültürel zeitgeist’in zıttı yönünde giderek kariyerlerini tasarlayan kadın profillerini konu alıyor. Sanat dünyasına meydan okuyan cesur hayalperestler, daha az kullanılan yolu tercih ederek yeni patikalar keşfettikleri bu yolculuğu paylaşıyor.

Üç bölümlük serinin ilk bölümünde Fransız piyanistler Katia ve Marielle Labéque kardeşler başrolde. Bu proje için yönetmen Fiona Jane Burgess kamera arkasına geçti ve kardeş piyanistleri orijinal besteleri eşliğinde kayda aldı. 40 yıldır yan yana müzik yapan Labèque kardeşler, risk almayı ve yeni ufuklar keşfetmeyi sevdiklerini ifade ediyorlar. Philip Glass’tan Thom Yorke’a birçok farklı iş birliğine imza atan kardeşler, uluslararası müzik sahnesindeki piyanonun klasik çizgisini sansasyonel anlamda yeniledi.

nowness, burberry, the dreamers

Fotoğraf: nowness.com

Burberry ve Nowness’in Hayalperestler serisinin ikinci bölümünde ise yeni jenerasyondan taze bir yetenek var; Sage Adams. Brooklyn doğumlu 19 yaşındaki sanatçı, Grammy adaylığı olan, Z jenerasyonunun ikonu SZA’nın imza attığı sanat çalışmaları ve reklam videolarıyla şöhrete kavuştu. Adams, online kürasyon projesi Art Hoe Collective’in de kurucu üyesi. Instagram’ı sanal galerisi olarak kullanan Adams, yeni nesil dijital dünyanın özgür sınırlarını keşfe çıktı. Adams’a göre, bu platformda marjinalize olan topluluklar sanatlarını online sergileme şansı buluyor ve bu sayede her renk, kimlik ve farklılık kutlanıyor.

ETİKETLER: BURBERRY , NOWNESS , MARİELLE LABÉQUE , KATİA LABÉQUE , SAGE ADAMS , THE DREAMERS