F

30 Haziran 2019

Dinle ve İzle: Thom Yorke - Anima

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

 thom yorke

Bu hafta sonu sıcaklardan evinize sığınıp İnternet dünyasında gündem takibine çıktıysanız Thom Yorke’un yeni albümü Anima ile karşılaşmamanız imkansız. Bu hafta üçüncü solo projesi Anima ile müzik sahnesine geri dönen Thom Yorke, haftanın keşfet’inde yer alıyor.

thom yorke

5 yıllık aranın ardından radikal bir dönüş yapan Yorke’un Anima projesi birçok kanaldan ilerliyor; albüme Netflix’te yayınlanan kısa müzikal film eşlik ediyor. Kameranın arkasında Yorke’un Daydreamer klibine de imza atan ünlü yönetmen Paul Thomas Anderson yer alırken, Thom Yorke ve gerçek hayattaki partneri Dajana Roncion ile başrolde.

thom yorke

Prodüktör koltuğunda Nigel Godrich’in oturduğu Anima albümünde Thom Yorke, “kaygı” temasını bir distopya şeklinde sese dönüştürüyor. Teknoloji ve insan arasındaki gerilimli ilişkiyi ve bundan doğan kaygıyı konu alan albüm, ANIMA Technologies adı altında birkaç ay önce Londra metrosunda Black Mirror’ı anımsatan ilginç bir reklamla tanıtıldı.

thom yorke

Yorke son müzik çalışması için ilhamını Carl Jung’un “anima” konseptinden alıyor; rüya obsesyonuyla yola çıkan müzisyen bilinçaltının zıt ama tamamlayıcı feminen-maskülen kodlarını dijitalleşen dünyanın yeni kimliğinde sorguluyor ve Thom Yorke’un “anksiyete atakları” olarak yorumladığı Anima albümü ortaya çıkıyor.

Meraklısına Not: Siz de Thom Yorke gibi rüya konusunda meraklıysanız, İngiliz sanatçının röportajında önerdiği Why We Sleep kitabını göz atın!

ETİKETLER: THOM YORKE , ANİMA , MÜZİK , ALBÜM , KEŞFET