15 Aralık 2020

Bottega Veneta 2021 İlkbahar-Yaz Kutusunda Neler Var?

YAZI: JULİA HOBBS

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

bottega veneta ss21

Bottega Veneta kreatif direktörü Daniel Lee bir e-posta gönderdi ve "Bu koleksiyon için, şu anda insani evcilliği hissettiren bir format bulmak istedim. Şu anda arkadaşlarımız ve ailemizle samimiyetten yoksun olduğumuz için cevabımız ‘Pekala, hadi koleksiyonun çok, çok samimi yapalım’ oldu.” Sözlerine yer verdi.

Dizüstü bilgisayarımı kapatıyorum. Oturma odası halımın üzerinde karşımda büyük, kahverengi bir karton kutu var, içinde Bottega Veneta'nın SS21 gösterisinin arkasındaki hikaye var, aksi takdirde Salon 01 Londra, Kıyafet Giymenin Önemi olarak da bilinir (bu aynı zamanda eşlik eden bir sanat kitabının başlığıdır. Alman kavramsal sanatçı Rosemarie Trockel, daha sonra değineceğiz). Geçen sezon, Milano'da, Lee’nin AW20 podyumunda evin 9 cm yüksekliğindeki bir çift "vintage blu" Lido’suna katıldım, bugün örme taytlar, terlikler ve yakalı yün pololar giyiyorum.

Kavramsal bir sanat eserini istemeyerek de olsa bölmek üzere olduğum korkusunu bir kenara bırakarak, bıçağın ucunu kutunun kenarı boyunca sürüklemeden önce bir çift büyük mutfak makası ve derin bir nefes alıyorum.

Bottega Veneta 2021 İlkbahar/Yaz kutusunun içinde ne var?

bottega veneta ss21

Başka bir kahverengi karton kutu, ama bu sefer ağır görev üstlenen bir bant Bottega Veneta’nın imzasıyla geliyor, parlak ‘eğrelti yeşili’ ve ona yavaşça baktığımda ASMR olasılıklarının dünyasını açıyor. İçeride, üç ağır kitap ve 12 inçlik bir kayıt olan nesnelerden oluşan bir koleksiyon içeren, yeşil bir fermuarlı postacı çantası, elbette Lee'nin ev için ilk koleksiyonu olan Salon 01'i yapma deneyimini ortaya koyuyor, ancak başlangıcı işaret ediyor. Marka için daha samimi bir yaklaşım, en üstte, "Daniel'i Seviyorum" ile biten bir not…

Fiziksel moda karşılaşmasının gücü

Lee e-postada, "Modanın dijital sunumlara bağımlı olmaya doğru ilerlediğini hissettim, bu özellikle benim için veya markamda yankı uyandıran bir şey değil" diye ekliyor. Koleksiyonun ardındaki ilhamlara muhteşem bir bakış, 'stil' kelimesine anlam katan muslara bir övgü: sanatçı Jean-Michel Basquiat, model Tina Chow ve aralarında müzisyen PJ Harvey. - Kitap 1

Giysi Giymenin Önemi başlıklı Kitap 02, geleneksel kadınlık kavramlarına meydan okuyan bir karma medya uygulamasının parçası olan örme yün resimleriyle tanınan Trockel tarafından tasarlanmış. Sayfaları, kıyafet yapma ve giyme sürecine bir aşk mektubu ve en adanmış Bottega Veneta stansları için son düzenlemeyi yapmayan tüm parçalara ışık tutuyor.

bottega veneta ss21

Trockel, "Daniel Lee hakkındaki ilk ve aynı zamanda en son izlenimim, işine aşırı derecede odaklanan neredeyse sessiz ve nazik bir varlığıydı," diyor. “Nefesini asla gereksiz konuşmalara harcamaz.”

Değişimleri sırasında, Milano'dan gelen neredeyse günlük bir nesne akışı vardı, hem malzeme deneyleri hem de bitmiş giysiler ve ekliyor; "Fotografik izlenimlerim ve gerçeküstü yan yana koymalarım Daniel ve ekibine iletildi. Daniel, zanaat disipliniyle, genellikle sanatçılara ayrılmış bir alanda faaliyet gösteriyor.”

Kitap 03, Lee'nin sık sık birlikte çalıştığı Tyrone Lebon tarafından fotoğraflandığı ve Lee'nin Ekim ayında samimi bir şovu deneyimlemeye davet ettiği çok az sayıda arkadaşının gözünden koleksiyonun kendisinini içeriyor.

Moda Şovunun Sırrı

Kanye ve North West, İngiliz rapçi Skepta, koreograf Michael Clark ve oyun yazarı, besteci ve oyuncu Sheila Atim, Daniel Lee'nin şehrin Sadler's Wells Tiyatrosu'nda düzenlediği küçük, gizli Salon 01 Londra gösterisine katılan yetenekler arasındaydı. Önde gelen dans mekanlarından biri… İngiliz şarkıcı Neneh Cherry'nin canlı bir sözlü performansı olan film müziği, postacı çantasının içindeki son, parlak yeşil nesne olan 12in kayıtta duyulabilir.

Cherry, "Daniel'in şarkı söylemek yerine sadece konuşmamı, bu yıl yaptığımız yolculuğun bir yansıması olarak bunu oldukça yakın ve samimi tutmamı istediğine dair bir fikri vardı," diyor. Sözleri, boş sahnede yürürken Adwoa Aboah, Edie Campbell ve Barbara Valente modelleri için heyecan verici bir skordu - moda tarihinin ilk salon şovlarının sadeliğine ve evin 'iz bırakma' felsefesinin bir uzantısı olarak. Bottega Veneta'nın dijital kanalları aracılığıyla Lee ve Lebon’un etkinliğin filmini izleyin, gösterişli bir sahne olmadığını göreceksiniz. Sadece modeller, sosyal açıdan mesafeli arkadaşlar ve son derece cazip kıyafetler.

Daniel Lee’nin dansla bağlantısı

Lee’nin moda konusundaki ilk deneylerinden bazıları, İngiltere’nin Bradford kentinde büyürken çocukken yaptığı dans kostümleriydi. Daha sonra, Londra’daki Central Saint Martins kolejinde bir öğrenci olarak Sadler’s Wells prodüksiyonları, modern Bottega Veneta estetiğini süsleyen klasikten tüm gece övgülerine kadar her şeyle yaratıcı bakış açısını genişletti.

Giysiler: Daniel Lee "evcillikle" buluşuyor

Lee, "Bu koleksiyon için, evcilikten, rahatlık ve el işçiliğinden kesinlikle büyük ölçüde etkilendik, hepsi de evde olmamızdan ilham alıyor," diye yazıyor. Koleksiyon son derece dokunmaya davet edicidir, Bottega Veneta’nın sevimli standartlarına göre bile. Kumaşların ve kaplamaların (buklet, kroşe ve örgü) çoğunluğu yatıştırıcı ev mobilyalarına işaret ediyor.

Aboah, 1960'ların ev yapımı örgü modellerinin nostaljisini yansıtan, uyumlu çıtçıtlı debriyaj ve katırlarla süslü örgü bir elbise giyiyor. Her zamanki gibi, Lee’nin kendine özgü ve sezgisel renk kullanımı var: ağızda eriyen şerbet sarıları, Hockney mavileri ve soluk gün batımı pembeleri. Korseli fermuarlı ceketler (model Jean Campbell’ın görünüşüne bakın), etek kıyafeti ve nefis parlak su partisi elbisesi arasında bir yığın ev yapımı triko var, bu nedenle Trockel ile sanatsal işbirliği bu kadar mantıklı geliyor.

Lee'nin e-postası "Her şey rahatlıkla ilgili, çok sayıda esnek ve cömert kumaş var" diye açıklıyor. Sahne arkasına, modeller pembe ve yeşil abiye kumaşlarının tarzına uyum sağlayacak şekilde tasarlanan klasik otel cüppesi ve terliklerinden giyiyordu.

Aksesuar uzmanları, iş, kokteyl ve gündelik giyim arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran yastık gibi bir evrak çantası olan ‘Puddy Dear’ı ve koleksiyonun uyumlu hissini tamamlayan, göz kamaştırıcı kalın kama topuklu ayakkabılarını çoktan fark etmiş olmalısınız. Şimdi soru şu: Onu bir dans pistine ne kadar sürede takabiliriz?

ETİKETLER: BOTTEGA VENETA , BOTTEGA VENETA SS21