25 Nisan 2015

Bohemyaya Yolculuk

YAZI: ZEYNEP YAPAR, RÖPORTAJ & STYLİNG: BERİL TÜRKMEN

Paçalar bol, ceketler dar

Dar süet ceketleri, desenli ve rahat kesimli üstler ya da jean gömleklerle kullandığınızda, 70’ler şeridinden çıkmamak için pantolon seçiminizi bol paçalı jean’lerden yana kullanın. Dolgu topuklu ayakkabıları bol paçalı pantolonların altına saklayıp boyunuzun uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Ceket gibi temel parçalarda püskül kullanacak kadar cesur olmayanlara önerimiz aksesuarlar. Az dozda püskül aksesuarlara çok yakışıyor.

 
 Fotoğraf: Ekin Özbiçer
 
Stilini nasıl tanımlarsın?
Değişken bir stilim var. Tek bir tarza bağlı kalmayı tercih etmiyorum. Farklı roller oynamayı seviyorum.
 
Festival elbisesi
Desenli bir festival elbisesi her gardırobun kurtarıcı parçası. İlkbahar/Yaz podyumlarında sıkça gördüğümüz gladyatör sandaletler ise yüksek ökçelerle sunulduğunda daha feminen, daha cazip. Dönüşü muhteşem olan büzgülü çantalar rahat ve bohem parçalarla kullanıldığında 70’ler stilinizi tamamlamak için anahtar parça olma görevini üstleniyor.
 
 Fotoğraf: Ekin Özbiçer 
 
Modadaki nostaljik elementler hakkında ne düşünüyorsun?
Bana göre moda bir sezon ya da belirli bir trendden ibaret değil. Annemin gardırobuyla büyüdüm. Ömrümün sonuna kadar bana eşlik edebilecek parçalara sahipti. Parçalar zamanından öte bir anlam taşıdığında benim için daha önemli hale geliyor.
 
Nostaljik parçaları şık bir şekilde yorumlamak için ne yaparsın?
Sanırım kilit nokta doğru aksesuarları seçebilmek. Yumuşak parçaları sert deri aksesuarla ya da güçlü bir ayakkabı ve abartılı takılarla kullanarak yaratmak istediğim etkiyi kuvvetlendiririm.
 
70’lerden favori parçaların neler?
70’lere bayılıyorum. Süet parçalar, püsküllü ceketler, tığ işi üstler ve yüksek bel pantolonlar favorilerimin başında geliyor.
 
  Fotoğraf: Ekin Özbiçer
 
Festival mevsimi kapıda, festival ruhuna bürünmek için ise bele oturan bol kesimli bir elbise şart. Yağmur botları ve kısa kovboy çizmeleriyle de kullanabileceğiniz bu elbiseleri festivaller dışında feminenlik çizgisinde kalarak giyebilmek için yüksek sandaletlerle kullanın. Renk skalası ise çok net: Toprak ve hardal tonları ile iddialı bordolar.
 
 
 Fotoğraf: Ekin Özbiçer
 
Bir elbise ile yapabileceğiniz kombinasyonlar sınırsız. Bohem stilin imzası haline gelen beyaz iş elbiseleri önden çıtçıtlı ya da düğmeli eteklerle kullanıp küçük dekoltelerle görünümünüzü renklendirebilirsiniz.
 
Üstüne bir etek giy
Her zaman cazip duran katmanları bu sefer görmeye alıştığımız yelek üstü ceket ve pantolon üstü etekten bir üst mertebeye çıkarıp elbise üzeri etekte denedik. Siyah ve beyazın birlikteliğine küçük neon aksesuarlarla enerji enjekte ettik. İpek fularlar ve uzun kolyelerle aksesuar kullanımında altın oranı tutturduk.
 
 Fotoğraf: Ekin Özbiçer 
 
Favori natürel materyallerin nedir? Natürel materyallerden hangilerini kullanmayı tercih ediyorsun?
Favori materyalim kesinlikle süet ve denim. Süetin bakımı ve kullanımı çok kolay değil ama rahat kullanabileceğim bir parça ise kaçırmamaya çalışıyorum.
 
Modada rota tamamen doğal güzelliğe döndü. Sana göre doğal güzelliğin sırrı nedir?
Doğal güzellik mutluluk, güç, eğlence ve dürüstlükle gelir. Fark ettiyseniz çoğu erkek kadınları makyajsız görmek istiyor. Kimi diyetleri de bu nedenle zararlı buluyorum. İstenilen etkinin tam tersini verebiliyor çünkü yemek istiyor ancak yiyemiyorsunuz ve bu da sizi mutsuz kılıyor.
 

 

 

ETİKETLER: DERGİDE BU AY , ARŞİVDEN , VOGUE TÜRKİYE NİSAN , 70'LER , MODA , FESTİVAL ELBİSESİ , STİL