28 Nisan 2015

Batı Modasının Çin Dokusu

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Uzak Doğu’nun egzotik motifleri 17. yüz yıldan bu yana Batı’ya ilham veriyor. Bu ilham perisinden yüz yıllardır beslenen sadece sinema ve fotoğraf sanatı değil. Moda dünyası da Uzak Doğu havasını asırlardır solumaya devam ediyor. Uzak Doğu ve Batı dünyası arasındaki bu ilham köprüsünü kuran baş mimar ipek kumaşı. O dönemlerde Çin’i, Asya üzerinden Anadolu ve Avrupa’ya bağlayan tarihi kervan yolunun en gözde ticaret eşyası ipekti çünkü. İpek Yolu gibi uzun bir ticaret yolu sadece ipek kumaşını değil, hikayeleri, hayalleri ve hayatları da Batı'ya taşıdı. Bu yoldan geçenler Karl Lagerfeld’i de etkilemeyi başarmış. Paris’teki 18. yüz yıldan kalma antik Çin vazolarındaki motifler Lagerfeld’in kişisel koleksiyonunda baş köşede. Moda mistik olanı ve gizemli olanı sever. Uzak Doğu da tehlikeli olduğu kadar şehvetli bir estetik anlayışı vaad ettiğinden tasarımcılar için eşsiz bir kaynak. 
 
 
John Galliano'nun 1997'de Dior için tasarladığı Uzak Doğu esintili tasarımı
 
 
 
 
Yves Saint Laurent 1997’de hazırladığı “Chinese and Opium” haute couture koleksiyonunda Josef von Sternberg’in The Shanghai filminden etkilenmiş. Film 1941’de vizyona girmiş olmasına rağmen 56 yıl sonra bile zamansız Uzak Doğu esintilerini saten ve ipeğin ağırlıyla yansıtan Yves Saint Laurent’in “Chinese and Opium” koleksiyonunda hissetmek kaçınılmaz. Uzak Doğu’yu Batılı moda dünyasında geçici bir rüzgardan ziyade kalıcı bir ilham haritası olarak görebiliriz.
Tom Ford, Jean Paul Gaultier, Chanel ve Valentino gibi moda devleri de zaman zaman tasarım gücünü Çin’in fantastik motiflerinde, ejderha simgesinde ve Avrupada’ki geometrik bahçe anlayışının tam aksine Çin bahçelerinin asimetrik mimarisi ve hayal gücüne hitap eden simgesinde bulurlar.  
 
 
Tom Ford'un Yves Saint Laurent için 2004'te tasarladığı Uzak Doğu motifleri taşıyan bir tasarımı
 
 
 
Meraklısına not: “China: Through the Looking Glass” Metropolitan Museum of Art's Anna Wintour Costume Center'da, 4 Mayıs'ta gerçekleşecek MET Gala (Costume Institute Gala)'nın bu seneki teması. Sergi 7 Mayıs - 16 Ağustos tarihleri arasında New York’ta, The Metropolitan Museum of Art’ta ziyaretçilerle buluşacak. 
 

 

ETİKETLER: JEAN PAUL GAULTİER , NEW YORK , TOM FORD , DİOR , THE COSTUME INSTİTUTE , DEPARTMENT OF ASİAN ART , THE METROPOLİTAN MUSEUM OF ART , CHİNA , MET GALA 2015