24 Temmuz 2014

Afrikan'nın Podyumda Yankılanan Ritmi: Beat of Africa

YAZI: SUZY MENKES

 
Lisa Folawiyo (Sol), Stella Jean (Sağ)
 
Bu haftaki Altaroma etkinliğinde, ölçülü silüetlerde yer alan coşkulu baskılar, sportif modellerdeki neşeli süslerle Afirka’nın ritmi adeta podyumda yankılandı.
 
İtalyan- Haitili bir melez olan tasarımcı Stella Jean’in koleksiyonu , 2011 de Who Is On Next ödülünü kazanıp hemen ardından Girogio Armani tarafından Milano merkezinde sergilenmek üzere seçildiğinden beri Stella, modada Afrika rüzgarının öncülüğünü yapıyor.
 
Tasarladığı Stella Jean koleksiyonu coşkulu bir ölçülülüğün simgesi gibi. Hem erkek hem kadınlar için tasarladığı, bedene oturan kıyafetlerdeki canlı desenler, grafik kareler içimi açtı doğrusu. Yüksek belli, dar bir pantolon,  açık renk, sırtında yapraklardan oluşan gözalıcı desenleri bulunan bir ceketle kombinlenmiş mesela.
 
Stella Jean tasarımı
 
Stella’nın başarısı, çizgisini İtalyan stiliyle geliştirirken, Burkina Faso kumaşları kullanıp Kenya, Maili ve Haiti dolaylarından etkilere yer vermekte yatıyor.
 
Afrika baskıları ve süslemelerini Asya’ya tanıtırken Jean, “ Çeşitlilik, zenginliktir,” dedi.
 
Beat Of Africa, Altaroma ve International Trade Center’s Ethical Fashion Initiative tarafından ortaya konan bir etkinlik. International Trade Center, Birleşmiş Milletler ve World Trade Organization’a ait bir ortak birim.
 
Lisa Folawiyo tasarımı
 
Bu yılki özel konuk, Nijerya’dan Lisa Folawiyo idi, defilesi, desen, renk ve dokudan oluşan güçlü bir karışımla start aldı, çimen yeşili yaprak desenli bir bluz üzerinde turkuaz ve pembe jile ve altında pembe kareli etek. (Bu gayet sofistike uygulamaya rengarenk bir el çantası ekleyin). Bu renklerin Afrika’nın bağrından çıkmakla birlikte bütün dünya için olduğunu hissettim.
 
Lagos Fashion ve Design Week’in arkasındaki kreatif ve yönetsel isim olan Omoyemi Akerele, Roma’da Afrikalı tasarımcılar için bir platform yaratılmasının önemini, altını çizerek vurguladı.
 
Duaba Serwa ( Nelly Aboagye)
 
Duaba Serwa by Nelly Aboagye ve Mina Evans-Anfom da coşkulu renkler, baskılar ve ölçülü formlardan oluşan incelikli koleksiyonlarla yer aldılar bu etkinlikte.
 
Mina Evans-Anform tasarımı
 
Best Of Africa projesinin arkasındaki ana güç olan Simone Cipriani, büyük alkış almasına rağmen alçakgönüllü bir şekilde geleceğe yoğunlaşmayı yeğliyor. Ghana’da bir imalat tesisi açtığından bahsetti, tesis, tasarımcıların eserlerini hayata geçirmek amacını güdüyor. Cipriani, Afrikalı yetenekleri ön plana çıkarmak için hem sponsorlar hem de platformlar bulmanın önemini vurguladı.
 
“2015 te internete de el atma zamanı geldi zira artık mağaza bazlı iş ortaklarımız var.  Online satışlara başlamak mühim, “dedi.
 
Suzy, Simone Cipriani (diz çökmüş olan) ve ITC Ethical Fashion Initiative takımı ile Altaroma’da Beat of Africa etkinliği sonrasında. 
 
Çevirmen: Kader Çekerek

İlgili Başlıklar