21 Nisan 2015

70'leri Yeniden Yorumlamak

YAZI: SUZY MENKES

Bir sweater'ın önünde "1970" yazarken diğerinde "Je t'aime Jane" (Seni seviyorum Jane), veya "Ginsberg is God" (Ginsberg tanrıdır) yazıyor; Serge Gainsbourg'un müziği aracılığıyla Jane Birkin'e ve Beat şairi Allen Ginsberg'e göndermeler... Bella Freud'un bohem çocukluğu onu karşıt kültür karakterlerine başvurmaya itmiş. 
 
70'lerde Jane Birkin ve Serge Gainsbourg 
Fotoğraf: Getty 
 
Modada 70'lere çok fazla gönderme yapan olsa bile, Bella Freud o çağın esansını yakalayabilmiş nadir isimlerden, hem de parfümlerini hesaba katacak olursak kelimenin gerçek anlamıyla. Olabilecek en sade şekilde tasarlanmış parfümlerin de tıpkı kıyafetler gibi hatırlanabilir isimleri var. Net-a-Porter'da kendi ismini taşıyan ve psikolojik derinliğe sahip portreleriyle meşhur babası Lucian Freud'un çizdiği logosunun olduğu kokulu bir mum satışta.  
 
Bella Freud 
Fotoğraf: Mary McCartney 
 
90'larda Bella'nın ilk koleksiyonlarının nasıl da her zaman şekilci, pembe ve tatlı gözüktüğünü hatırlıyorum, sanki ablası Esther'in "Hideous Kinky" adlı otobiyografik kitabında anlattığı hippi ve tuhaf çocukluğunu silmeye çalışıyormuş gibiydi.   
 
Ama şimdi Bella'nın tasarımları sade, havalı ve  It girl olan Alexa Chung gibi arkadaşları tarafından giyiliyor. Üzerinde "The last poeats" yazan sade bir hırkayla, 70'lerin özgür ruhunu herhangi bir püskül, ispanyol paça veya platform topuklu sandalet olmadan da yansıtabileceğini kanıtlıyor. 
 
Bella Freud'un sweater serisinden "1970" yazılı kakma örgü sweater. 
Fotoğraf: Bella Freud
 
www.bellafreud.com
 

 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , BELLA FREUD , 90'LAR , 70'LER , MODA