06 Nisan 2021

Lena Dunham'ın Kalıplardan Özgür Koleksiyonu

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Lena Dunham

Fotoğraf: 11 Honoré

 

Yazar, yönetmen aynı zamanda oyuncu olan Lena Dunham henüz 34 yaşında olmasına rağmen televizyon ve dizi dünyasında önemli başarılara imza atarken biz ise onu en çok yapımcılığını da üstlendiği 2015 yılında tanıştığımız Girls dizisiyle sevmiştik. O zamandan bu yana Dunham elbette bedeniyle ilgili pek çok eleştiriye de maruz kalmıştı. Girls dizisinin doğal ve gerçekçi tavrı her ne kadar kalıplaşmış güzellik ölçülerinin dışında bir performansla bize ulaşmayı başarsa da yine de görselliğin yıkılması zor duvarlarına çarptığı da olmuştu.

“Kırmızı halıda 38 beden olduğum da oldu 50 beden de. Zayıf olduğunuz zaman her ne olursa olsun defile kıyafetlerine girebiliyor olmanız ve Hollywood ışıltısını koruyor olmanız bir başarı sayılıyor. Çoğu tasarımcı tarafından bedenim kabul edilse de bazı isimler için bu adeta bir meydan okumaya dönüşmüştü. Bu yüzden herhangi bir tasarımcıya ait bir parça giydiğimde ne zaman alay konusu olacağımı ya da hangi acımasız eleştirilere maruz kalacağımı merak ediyordum." diyen Dunham bu negatif fikirleri bir şekilde ilham kaynağına dönüştürerek 11 Honoré markasıyla iş birliğine gidip beş parçadan oluşan büyük beden bir koleksiyon yarattı.

 

Lena Dunham

 

6 Nisan’da satışa çıkan koleksiyon blazer ceket, gömlek, elbise, askılı üst ve etekten oluşuyor. Dunham’ın seçtiği renk paleti ise son derece doğal ve kullanışlı. Lena Dunham modelliğini de kendi yaptığı yeni projesi için şu ifadeleri kullandı “11 Honoré ile yarattığımız tasarımlar kadın bedenini saklamaya odaklı değil. Çoğu zaman bedenim bana ait değilmiş gibi hissettiğimde ben de saklanmak istedim. Hastalıktan, üzüntüden ya da ikisinden dolayı kilo verdiğim oldu. Ancak bunun bir moda duruşu olarak gösterilmesi kalp kırıcıydı. Bu koleksiyonu ise karmaşık bedenimi kabul etmemi sağlayan ve bana ilham veren tüm kadınlar için hazırladım.

ETİKETLER: LENA DUNHAM , MODA , BÜYÜK BEDEN