26 Ocak 2021

Kendi Tasarımlarınızı Yaratabileceğiniz Open Source Fashion Cook Book Yayında

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

ADIFF
ADIFF

Angela Luna ve Loulwa Al Saad’ın üç yıl önce kurduğu marka, sürdürülebilirlik ve sosyal adalet kodlarıyla ilerlemeye devam ediyor. Çadıra dönüştürülebilen yağmurluk tasarımıyla moda dünyasında ses getiren ikilinin yarattığı diğer tasarımlarda dönüştürülebilir materyallerden oluşuyor. Dünyayla temas haline kalma felsefesiyle yola çıkan marka 2020 yılında farklı işbirlikleri için kolları sıvasa da pandemi süreci onlar için farklı bir yol haritası çizdi.

Yaşanılan bu bilinmezlik döneminde etrafında gelişen olaylara karşı daha duyarlı yaklaşmaya başlayan marka, moda dünyasının hem doğaya hem de insanlara nasıl yardımcı olabileceği konusu üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

Vogue röportajında Luna, “Geçirdiğimiz bu süreci düşününce aklıma farklı tasarımcıları da dahil ederek gerçekten sürdürülebilirliği ulaşılabilir ve özel hale getirebilecek çılgınca bir fikir geldi.” cümleleriyle Open Source Fashion Cook Book’un ilk çıkış nedenini paylaşıyor.

ADIFF

Raeburn, BrownMill, Assembly New York, Chromat, Zero Waste Wardrobe gibi markalarla birlikte adeta bir tarif kitabı niteliğinde oluşturulan proje, genelde tasarımcıların nasıl yaptığını merak ettiğimiz yaratım süreçlerine de ışık tutar nitelikte bir kaynak oluşturuyor.

Harry Styles’ın patchwork hırkasının nasıl yapıldığını anlatan ve TiKTok’ta patlama yaratan Jonathan Anderson videosunun da kendilerine ilham kaynağı olduğunu söyleyen Luna, “Benim hayalim tasarımcıların yeni koleksiyonlarından bir ya da iki tane patron örneği paylaşmaları çünkü bu zamanla çok geniş bir akıma dönüşebilir.”

ADIFF

Çoğu zaman perde arkasında kalan tasarım süreçlerinin biraz daha gün yüzüne çıkmasını sağlayan bu hareket moda dünyasına daha sıcak bir bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlayabileceği gibi pandemi sürecinde sadece yemek yapma değil tasarım alanında da yeteneklerimizi geliştirmemize vesile olabilir. Özellikle modaya ve dikime ilginiz varsa herkesin elinde olan parçalarla ve onları geliştirerek tasarımcı kıyafetlerini nasıl yeniden yaratabileceğinizi anlatan kitabın neredeyse tamamını ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.

ETİKETLER: ADIFF , SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK , MODA , TASARIM