17 Temmuz 2021

Gucci, Sundance Enstitüsü Belgesel Fonu'na Katıldı

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

gucciGucci

Gucci, dünyaya yaratıcı ve kışkırtıcı bir şekilde bakan eserleri desteklemek için bir kere daha harekete geçti. Bir kere daha diyoruz zira Gucci, 2008’den 2020 yılına kadar Tribeca Film Enstitüsü ile Gucci Tribeca Belgesel Fonu'nu (GTDF) oluşturarak belgesel film yapımına destek sunmuştu. Fon kapsamında hayata geçirilen projelerin çoğu kadınların yönettiği hikâyelerden oluşmuş, Gucci Tribeca Belgesel Fonu sayesinde kritik sosyal konulara odaklanan 105 filme 1,5 milyon doların üzerinde hibe sağlanmıştı.

Variety’den Ethan Stanfeld’in özel haberine göre, Gucci şimdi de kültürel diyaloğu ilerletmek ve cinsiyet eşitliği, ırksal adalet, insan hakları ve çevresel sürdürülebilirlik konularına ışık tutmak için çalışan sanatçılara fon desteği sağlamak amacıyla Sundance Enstitüsü Belgesel Fonu’na katıldı. Moda evi sesini duyurmaya çalışan sanatçılara fon desteği sağlayarak hikâyelerini anlatmalarına destek olacak.

Sundance Enstitüsü'nün Gucci Fonu, dünya çapındaki film yapımcılarını geliştirme, yapım ve yapım sonrası süreçlerinde desteklemeyi hedefliyor. 2022 kış hibe döngüsü başvuruları 26 Temmuz'a kadar açık kalacağı duyurulurken Gucci Americas Başkanı ve CEO'su Susan Chokachi, yeni adımları hakkındaki düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Belgesel film, gözlerimizi önemli konulara açan ve çevremizdeki dünyayı algılama ve anlama şeklimizi değerlendirmemize yardımcı olan hayati bir yaratıcı araçtır. Bu kritik hikayelerin erişimini ilerletmede ve nihayetinde dünyamızda anlamlı bir değişim yaratma kapasitelerinde rol oynamaktan gurur duyuyoruz.”

 

 

ETİKETLER: GUCCİ , SUNDANCE ENSTİTÜSÜ BELGESEL FONU