21 Mayıs 2021

Balenciaga’nın Couture Dönüşü

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

balenciaga, couture

Fotoğraf: Horst P. Horst, Vogue USA, 1952 Mart

Balenciaga köklü tarihi boyunca zarif çizgilerin, güçlü feminenliğin ve kusursuz işçiliğin sembollerinden biri olmuştur. Her ne kadar belirli kodlarını ustaca korumayı bilse de aslında Cristóbal Balenciaga’nın ezber bozan yaklaşımı onun farklı vizyonunu yansıtmayı başarıyordu. Korkusuz volümler, formal stili yansıtan etekli takımlar ve mimari hatların çevrelediği koleksiyonlar zarif siluetlerle buluşarak markanın köklerini sağlamlaştırıyordu.

Dijital çağın günümüzde yaşattığı değişim ise farklı hikayelerin zeminini hazırlayarak moda dünyasında da yeni sayfaların açılmasına sebep oldu. 50 yılı aşkın bir sürenin ardından ise markanın kreatif direktörü Demna Gvasalia, Balenciaga’nın couture mirasını devralarak sahip olduğu fütüristik vizyonla yeniden buluşturmaya hazırlanıyor.

balenciaga, couture

Fotoğraf: Frances McLaughlin-Gill, Vogue USA, 1952 Kasım

Video oyunları, sanal dünya turları derken her ne kadar Gvasalia’nın yaklaşımı uç noktalara değinse de aslında bu deneysel tavır Cristóbal Balenciaga’nın bakış açısıyla bir uyum yakalamayı başarıyordu.

Yaşadığımız süreçle birlikte moda dünyasının özlenen buluşmaları için geri sayım başlamışken Gvasalia bu geri dönüşü en başa giderek kutlamaya karar verdi. 2022 Sonbahar/Kış Couture için çalışmalara başlayan kreatif direktör, bu defile içinse Cristóbal Balenciaga’nın orijinal salonunu seçti. Tamamen yenilenecek olan salon hiç şüphesiz bu uzun soluklu aranın ardından yeni bir tarihe daha tanıklık etmiş olacak.

ETİKETLER: BALENCİAGA , COUTURE , 2022 , DEMNA GVASALİA